Abychom se věnovali vývoji elektroniky a něčemu, co je užitečné pro vývojáře, zúžili jsme tehdy hledání na technologie a development kity. V červnu 2016 z nových projektů na serverech, které se věnují crowdfundingu postupně téměř zmizely startupy a nahradily je projekty zavedených firem, které tímto způsobem rozjely svůj marketing. Minimální náklady, a snížené riziko ztrát spolu s opojením magickým slovem komunita přilákalo mladé marketéry, kterým zavedené kanály nestačí. Adwords vyžadují spoustu práce a údržby kampaní, kampaně na FB připomínají spíše pyramidovou hru (kdo se více znemožní) a v obou případech je konverze do reálného byznysu minimální. Když si ale výrobek někdo předplatí a ještě si na něj rád počká, to je sen každého prodejce.
Jaká je situace dnes?
Pátrání začínáme na Kickstarteru. Jako jeden z prvních se ve výsledcích vyhledávání objevuje Hexiwear, platforma, o které jsme psali v dubnu 2016 zde.
Podle výsledků na Kickstarteru projekt podpořilo cca 550 lidí. Sbírka během čtyřiceti dní vynesla 46150 USD, přičemž cílová částka, se kterou firma Mikroelektronika počítala byla ani ne poloviční. Částky, které donátoři mohli přispět, byly rovnou přiřazeny ke zboží, tedy balíček krát počet. Historie firmy sahá do roku 2001, žádný startup se nekonal.
Zatímco vlna crowdfundingu projektů profesionální elektroniky opadla, nápady na stavebnice nebo výukové pomůcky jsou stále v kurzu. Zajímavý je projekt Plezmo. Jde o stavebnici pro děti, kde jednoduché IoT nody (tlačítko, světlo, bzučák, senzor pohybu, ovladač motoru atd.) mají konektivitu s hotovou aplikací pro tablet. To je potenciální líheň IoT odborníků. V loňském roce byl podobný projekt IQube k vidění na konkurenčním serveru Indiegogo.
Tamtéž je k vidění projekt Brixo, stavebnice automatizace pro Lego, tentokrát v sofistikovaném pojetí senzorů, aktuátorů a modulů pro Bluetooth komunikaci.
Jde o čas
Zdá se, že donátoři na celém světě přišli na to samé co my. Že je lepší kupovat hned hotovou věc, než čekat několik měsíců zda a kdy mi přijde vývojový kit k něčemu, co už je v tu chvíli na trhu za 40 dolarů nebo k něčemu, co se ukázalo jako slepá ulička. Aktuálně na Kickstarteru běží jen sbírky na několik kitů, postavených na Raspberry Pi (Avocado Pi, Pisolman, Octo Audio Injector nebo sekačka na trávu s PC ovládáním). Již sama zvolená platforma ukazuje, že zde nejde o byznys.