Jste zde

Jak internet věcí proměnil dodavatelský řetězec

Pokročilá sledovatelnost materiálu a zboží i přesná a automatizovaná logistika hrají důležitou roli v dodavatelském řetězci. Na perspektivy vývoje těchto technologií se zaměřuje seriál Supply Chain Transformed

Dodavatelský řetězec se v posledním desetiletí výrazně proměnil a dramaticky jej ovlivnila nedávná integrace internetu věcí (IoT). Kromě sledování balíku nebo produktu změnila schopnost monitorovat konkrétní podrobnosti pravidla hry na poli dodavatelského řetězce. Připojená zařízení a senzory umožňují sledování výrobních procesů v reálném čase, usnadňují prediktivní údržbu a zvyšují celkovou efektivitu. Rozšíření internetu věcí (IoT) je také hnacím motorem některých z nejinovativnějších senzorových technologií na trhu. Internet věcí (IoT) je i nadále hnací silou technologie senzorů a konektivity, což v konečném důsledku přináší bohatší produkt. Všechny tyto pokroky přinášejí výhody výrobcům, distributorům i kupujícím díky efektivitě skladování, optimalizaci a dalším aspektům.

Senzory pro viditelnost

Efektivní dodavatelský řetězec začíná plynulým skladovým provozem. Senzory hrají významnou roli při zlepšování přehledu, efektivity a úspěšného řízení materiálů při jejich pohybu ve výrobě, skladování a distribuci. Využití dat ze senzorů IoT umožňuje výrobcům provádět informovaná rozhodnutí, ať již ve skladu nebo při vzdáleném monitorování systému.

Ačkoli se typ připojení může lišit v závislosti na potřebném dosahu a umístění senzoru, mnoho provozů používá technologii Wi-Fi, Bluetooth low energy (BLE) nebo mobilní technologie. Senzory mohou zajistit stabilitu faktorů prostředí, včetně teploty nebo vlhkosti, a poskytovat tak údaje o sledování v reálném čase nebo dokonce monitorovat potřebnou prediktivní údržbu skladového strojního zařízení. Polohovací senzory, například akcelerometry a gyroskopické senzory, mohou dále ledovat polohu a orientaci produktu.

Využití senzorů internetu věcí (IoT) umožňuje provádět ukládání, analýzu a interpretaci dat. Tím se otevírá cesta k identifikaci oblastí pro zlepšení nebo řešení problémů, které mohou nastat. Vzhledem k tomu, že cena zařízení na sledování majetku a senzorů stále klesá, stoupá jejich rozšířenost ve výrobních a skladových zařízeních. S rostoucím počtem dostupných senzorů se stává správa dat důležitější.

Senzory pro sledovatelnost

Senzory v internetu věcí (IoT hrají důležitou roli v oblasti správy zásob a sledovatelnosti. Patří mezi ně snímače připojené k čárovým kódům, které automaticky zaznamenávají příjem a výdej zboží a zajišťují tak spolehlivou úroveň zásob. Skenery čárových kódů s obrazovými snímači od dodavatelů, jako je společnost onsemi, také poskytují cennou viditelnost v reálném čase během celé cesty produktu dodavatelským řetězcem.

Zatímco v minulosti byly kamerové senzory využívány pouze k pořizování snímků, nyní je lze používat ke sledování objektů, monitorování kontroly kvality a zajištění přesnosti objednávek. Díky doplnění internetu věcí (IoT) do skladů lze senzory a odpovídající data odesílat do cloudu a ukládat je pro budoucí potřeby v případě možných závad nebo stahování výrobků z trhu. 

Pokročilá řešení sledovatelnosti jsou nezbytná pro dobře vyvinutý dodavatelský řetězec a optimalizované funkce skladu. Díky zdokonaleným funkcím skenerů a kamer od dodavatelů, jako je společnost Omron Automation, mohou zákazníci vylepšit schopnosti svých skladů a dosáhnout tak plné provozní transparentnosti a sledovatelnosti. Skenery pro sledovatelnost minimalizují manuální kontroly a zvyšují efektivitu zobrazováním více položek současně, což pomáhá při kontrole kvality, balení a přesnosti pro současné i budoucí objednávky.

Robotika pro automatizaci

Pokročilé robotické systémy jsou schopní provádět úkoly v rámci dodavatelského řetězce s vyšší přesností a složitostí než kdykoli dříve. Obliba kolaborativních robotů (cobotů), autonomních mobilních robotů (AMR) a automaticky řízených vozidel (AGV) bude i nadále růst, čímž se optimalizuje efektivita dodavatelského řetězce. Roboti AMR umožňují práci v těsných prostorách, kde se mohou nacházet toxické chemikálie a těžké stroje nebezpečné pro člověka. Díky využití senzorů, strojové vidění a umělé inteligence jsou roboti AMR schopní přesné navigace v okolí a jsou zcela nezávislé na lidské kontrole. Vozidla AGV jsou ideálním řešením pro manipulaci s materiálem ve skladech a distribučních zařízeních. Pohybují se po předem stanovených drahách vytvořených pomocí softwarového programování a využívají senzory, jako je LiDAR. Vozidla AGV jsou navržena tak, aby prováděla základní úkoly, jako je přesun palet nebo odstraňování odpadu.

Coboti jsou roboti navržení tak, aby pracovali po boku svých lidských protějšků. Provádějí podřadné a dokonce i nebezpečné úkoly, čímž uvolňují lidskou sílu pro práci na složitějších úkolech. Coboti jsou vybaveni řadou senzorů na detekci přítomnosti osob nebo překážek. Pomocí laserových skenerů coboti snižují svou rychlost v předem určených zónách, aby byla zajištěna bezpečnost pracovníků.  Díky IoT mohou být všechny shromážděné informace odesílány do cloudu a analyzovány kýmkoli a kdekoli. Toto řešení zaručuje, že pokročilé robotické systémy pracují na plný výkon a přesně zamýšleným způsobem.

Rozšířená konektivita

S rozvojem nových technologií se budou skladové procesy i nadále vylepšovat a zdokonalovat. Prostřednictvím technologie 5G a nejnovějších technologií Wi-Fi a BLE jsou možné efektivnější datové přenosy.Dále platí, že zmenšení velikosti produktu umožňuje přidat konektivitu na více místech, než bylo možné kdykoli dříve. Zlepšení propojení mezi sklady pomáhá efektivně shromažďovat data, automaticky je přenášet na jedno místo a získat tak ucelený přehled o tom, co a kdy se děje. Budoucnost dodavatelského řetězce závisí na sběru dat v reálném čase, prediktivní analýze a komplexní viditelnosti, které se opírají o silnou propojovací platformu v celém dodavatelském řetězci.

Dodavatelský řetězec: transformovaný

Tato témata, stejně jako mnoho dalších souvisejících diskusí o dodavatelském řetězci, jsou součástí seriálu Transformovaný dodavatelský řetězec společnosti DigKey, který je dostupný na webových stránkách DigiKey.com. Společnost DigiKey jako distributor poskytuje nejen potřebné senzory pro mnoho různých aplikací na optimalizaci skladu a dodavatelského řetězce, ale také další komponenty zajišťující jejich optimální funkci. 

 

Dodavatelský řetězec je složitý a citlivý, partnerství se společností DigiKey však může pomoci minimalizovat potenciální problémy. Díky snadno použitelným webovým stránkám, širokému záběru produktů a rychlé expedici je společnost DigiKey schopná využívat silný dodavatelský řetězec a skladové kapacity ke zlepšení zkušeností zákazníků s tímto řetězcem.

Kelsie McMillinová je senior specialistka na marketing technologií pro IoT ve společnosti DigiKey. Společnost DigiKey, která je lídrem a trvalým inovátorem v oblasti distribuce elektronických součástek a produktů automatizace s vysokou úrovní služeb po celém světě, dodává více než 15,9 milionů součástek od více než 3000 kvalitních značkových výrobců.

 

Hodnocení článku: