Jste zde

Kalkulace spolehlivosti podle seznamu součástek

Vybrat kvalitní součástky nebo ušetřit za každou cenu? Kalkulátor MTBF napoví.

Dokonalá konstrukce a cenové kompromisy jsou miskami vah v rukou vývojářů. Zadavatel chce na návrhu ušetřit každý haléř a vývojář tak musí sáhnout po nejlevnějších součástkách. Pohledem obchodníka ale nejde vždy o nejšťastnější řešení. Vady, které může zapříčinit šetření na nesprávném místě mohou nést vysoké náklady a nezřídka pohřbí celý, jinak dobře vymyšlený produkt. Ztráty jdou do milionů, protože na začátku bylo potřeba ušetřit pár korun.

Situace, kterou zná každý vývojář (a přejeme, aby to bylo jen z vyprávění). Úplně jiná je situace v automatizaci a strojírenství, kde se s poruchami a odstávkami automaticky počítá. Výrobci také v rámci předprodejní podpory informace o potřebných odstávkách a údržba zákazníkům poskytují. Existují pro to také specifické údaje jako střední doba mezi poruchami (Meantime Between Failure -MTBF) nebo střední doba do obnovení (MTTR). Prolínání oborů automatizace a elektroniky vede také ke sdílení best practices mezi obory.

Digi-Key, ve spolupráci s BQR Reliability Engineering Ltd, kteří se specializují na podporu spolehlivosti a inženýring údržby u průmyslových systémů, spustila na svém webu jednoduchý, ale Mean Time Between Failure (MTBF) calculator pro své zákazníky.

Nástroj umožňuje vyhodnotit spolehlivost součástek v seznamu (Bill of Materials - BOM). Využívá pro to rozsáhlé databáze Digi-Key a nástroje umělé inteligence. Jako výstupy nabízí Paretův diagram a další grafické výstupy. Uživatel tak může jednoduše zhodnotit různé varianty vybraných součástek  pro revizi návrhu, budoucích záruk, či splnění podmínek zákazníků.

BQR a Digi-Key přitom dbají na zásady ochrany průmyslového vlastnictví. Uživatelská data (knihovna součástek i výsledků analýz) tak nejsou nijak ukládána na serverech firem a zůstávají tak plně pod kontrolou uživatele.

Silným nástrojem jsou také rychlé “What If” analýzy, které nabízejí pohled na celkovou úroveň kvality, pokud změníme určitou součástku.

Je jasné, že MTBF analýza může vývojáři často pomoci prosadit lepši návrh na úkor levnější ceny, protože mu poskytne argumenty, srozumitelné managementu. Zároveň jde o jednu z nejrychlejších cest, jak kvalifikovaně zkontrolovat BOM ještě před zahájením výroby.

 Kalkulátor, je k dispozici na webu Digi-Key.

Hodnocení článku: