Jste zde

Udržitelné budoucnost ve videosérii DigiKey

Při zvažování, jak optimalizovat provoz, je zásadní začít u toku materiálu, průmyslového vidění a automatizovaných robotických systémů – o tom je nová videosérie Sustainable Future od DigiKey.

Technologický pokrok nás rychle žene kupředu a tlak na budování udržitelnější budoucnosti nebyl nikdy větší. Cesta k zelenějším zítřkům je plná ekologických a logistických výzev, které vyžadují jednotný přístup napříč výrobci, distributory a dodavatelskými řetězci k vytvoření účinných nových přístupů a systémů.
Tradiční výrobní modely jsou známé tím, že upřednostňují efektivitu před udržitelností – a jsou náročné na zdroje. Skutečně udržitelná budoucnost vyžaduje změnu paradigmatu. Flexibilní výrobní systémy nabízejí slibnou cestu vpřed. Díky adaptabilitě a agilitě mohou výrobci snižovat objem odpadu, optimalizovat využití zdrojů a začít uplatňovat zásady oběhového hospodářství, kdy se zdroje trvale recyklují a znovu využívají.
Ačkoli je před námi ještě mnoho práce, mnoho vedoucích pracovníků a společností ve výrobním průmyslu již spolupracuje a využívá své inovativní technologie k využití dat, analytiky a automatizace, aby pomohli zákazníkům činit informovanější rozhodnutí, vybírat chytřejší výrobky, zavádět udržitelné postupy, snižovat emise skleníkových plynů a další.

Jako přední světový distributor elektronických součástek má společnost DigiKey společně s několika svými partnery z řad dodavatelů přímý přehled o pozitivním dopadu trendu digitalizace a o tom, jak takový trend pomáhá snižovat vše od využívání energií až po spotřebu vody, neefektivní pracovní dobu a nadměrné náklady ve výrobních závodech v různých odvětvích.

Evropský imperativ: Udržitelná budoucnost jako priorita

Zatímco celosvětový výrobní průmysl získává v oblasti cílů udržitelnosti značnou dynamiku, evropští představitelé a vládní úředníci jsou v čele. Cílem Evropské unie je stát se ekonomikou s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů. Parlament přijal v červnu 2021 zákon EU o klimatu, který má do roku 2030 snížit emise o 55 % a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Tyto ambiciózní cíle vyžadují zásadní změnu ve všech odvětvích hospodářství, přičemž klíčovou roli hraje výroba.
Zatímco tlak na dekarbonizaci je velký, Evropská unie se prostřednictvím nového návrhu souhrnného nařízení vydala cestou racionalizace a zjednodušení svých pravidel udržitelnosti, jako jsou požadavky na podávání zpráv a lhůty pro splnění požadavků, pro podniky. Pokud bude schválena, jejím cílem je snížit administrativní zátěž a zátěž spojenou s podáváním zpráv pro společnosti a uvolnit větší investice podniků do úsilí o udržitelnost.
Víme, že splnění cílů udržitelnosti vyžaduje holistický přístup, což znamená, že „všichni jsou v dosahu” - každý jednotlivec, oddělení a proces v organizaci musí přispět k cestě k udržitelnosti.

Podle průzkumu připravenosti na globální udržitelnost společnosti IDC z roku 2023 45 % výrobců v regionu EMEA uvedlo, že požadavky obchodních partnerů související s udržitelností jsou hlavním podnětem pro zavedení udržitelnosti, následované zmírněním rizik spojených s neudržitelným provozem a zlepšením pověsti značky.

Optimalizace udržitelnosti: Výzva k flexibilitě

Přechod na flexibilní výrobu má díky důležitým hnacím silám pozitivní dopad na úsilí o udržitelnost a efektivitu. Jeden z dodavatelů společnosti DigiKey – společnost Analog Devices Inc. (ADI), globální lídr v oblasti polovodičů pro zabezpečení, AV a nízkonapěťové produkty – tento dopad vnímá. Zákazníci ADI investují do adaptabilní výroby ve svých vlastních závodech. To umožňuje v případě potřeby rychle měnit výrobní linky a vytvářet možnosti rychlejší reakce na různé regionální požadavky.

Flexibilní výroba je výrobní metoda, která umožňuje výrobcům rychle se přizpůsobit změnám v poptávce po výrobcích. Využívá automatizaci k řízení výrobních procesů a může umožnit následující výsledky:

  • Snížení objemu odpadu: Díky rychlé reakci na měnící se požadavky trhu a minimalizaci nadprodukce mohou výrobci omezit plýtvání materiálem a snížit dopad na životní prostředí. Pokud se například podaří zlepšit životnost baterií na trhu s elektronikou, mohou různé produkty, například mobilní telefony, vydržet déle nebo se snadněji recyklovat.
  • Optimalizujte využívání zdrojů: Aktualizace výrobních linek tak, aby využívaly obnovitelné zdroje energie, optimalizovaly využití materiálů a minimalizovaly spotřebu energie, může být velmi přínosná. Nedávno jsem navštívil společnost Schneider Electric, která zpracovává odpadní vodu na výrobu vodíku a snižuje emise CO2. Využívá také solární panely k výrobě elektřiny - to vše jsou působivé snahy o změnu.

Připojení digitálních signálů: Udržitelnost řízená daty

Digitální technologie jsou klíčové pro udržitelnou výrobu. Digitální signály jsou datové body generované senzory a stroji v továrně. Tyto signály jsou poté převedeny do digitálního formátu, který je analyzován a použit k monitorování, řízení a optimalizaci výrobních procesů, poskytování přehledů v reálném čase a zlepšování úrovní efektivity.

Zprávy generované připojenými řešeními mohou prostřednictvím vestavěných systémů vidění v reálném čase informovat o stavu stroje, kvalitě výrobků, množství materiálu a dalších ukazatelích. To umožňuje lepší kontrolu kvality, prediktivní plánování údržby a celkovou efektivitu procesu.
Propojením digitálních signálů a dat v celém hodnotovém řetězci mohou výrobci získat cenné informace o své ekologické stopě. Příkladem může být chytrý odlučovač prachu ve výrobním závodě, který poskytuje aktuální informace o kvalitě proudění vzduchu, diferenčním tlaku a průběhu výroby z jediného ovládacího panelu v reálném čase.

Inženýrství udržitelnější budoucnosti: Logistika jako páka

Při zvažování, jak optimalizovat provoz, je zásadní začít u toku materiálu, průmyslového vidění a automatizovaných robotických systémů - klíčových oblastí, které pomáhají posunout průmysl směrem k udržitelnější budoucnosti.

Optimalizace toku materiálu v rámci zařízení a mezi nimi minimalizuje přepravní vzdálenosti, snižuje spotřebu paliva a snižuje emise. Společnost ADI například zavádí sklad s nulovou spotřebou energie, aby vyrovnala spotřebu energie z obnovitelných zdrojů. V našich skladech používá společnost DigiKey automatizaci ke zvýšení produktivity, lepšímu využití prostoru a udržení přesnosti zásob v našem distribučním centru. Objednávky také spojujeme do balíčků, abychom ušetřili náklady na balení, prostor a přepravu při přepravě produktů. Každé zavedené udržitelné opatření nebo praxe se z hlediska životního prostředí sčítají.

Další oblastí, která je hnací silou inovací v oblasti udržitelné výroby, jsou automatizované robotické systémy, které zvyšují efektivitu skladování, snižují náklady na pracovní sílu, snižují riziko chyb a minimalizují dopad přepravy na životní prostředí. Systémy vidění také optimalizují skladové operace a zlepšují řízení zásob.Řízení logistiky může být složité, její využití pro podporu plánu udržitelnosti vaší společnosti však může přinést významnou návratnost investic a zvýšit dlouhodobou ziskovost.

Cesta k udržitelnější budoucnosti je náročná, ale pokud podnikneme klíčové kroky, je na dosah. Přijetím inovací, podporou spolupráce a uvědoměním si odpovědnosti „všech v dosahu“ podnikly evropské organizace kroky k vedení a inspiraci globálního hnutí směrem k udržitelnější a prosperující budoucnosti. Vyžaduje to však kolektivní úsilí. Vlády, podniky a jednotlivci musejí spolupracovat na podpoře inovací a urychlení přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.

Ve společnosti DigiKey si uvědomujeme, že je důležité mít k dispozici správné produkty a součásti, které pomohou náš průmysl spojovat se zákazníky v jejich snaze vybudovat udržitelnější svět pro příští generace.

Zjistěte více o naší práci a partnerství sledováním našeho nového video seriálu Udržitelné budoucnosti.

Hodnocení článku: