Jste zde

LoRA v Česku pokryla Prahu a dalších 13 krajských měst

Síť LoRA se rozbíhá, pro České Radiokomunikace ji spustila firma Actility. Kromě samotného pokrytí přináší i kompletní ekosystém včetně zákaznických cloud aplikací.

S minimální publicitou se v Praze a dalších městech rozběhla síť LoRA. Pro České Radiokomunikace síť spustila firma Actility, která se na sítě pro IoT specializuje. Na rozdíl od české firmy Simplecell, která nedávno spustila síť SigFOX pro T-Mobile, je Actility evropskou firmou, sídlící ve Francii. Za evropskou lze firmu označit zejména proto, že byla založena skupinou velkých investorů, mezi které patří operátoři, KPN, Orange nebo Swisscom. Hlavním byznysem firmy je od založení v roce 2010 provozování sítí LPWAN, kde LP je obvyklé Low power. Actility i Radiokomunikace ve svých prohlášeních ze začátku dubna shodně tvrdí, že jde o pilotní provoz.

Vedle samotné infrastruktury pro LoRA přináší Actility ucelený ekosystém ThingPark Wireless Solution, který označuje jako end-to-end prostředí pro Internet věcí. K ekosystému ThingPark moc informací k dispozici není, ale je jasné, že využívá standard Core skupiny oneM2M. Moduly či zařízení pro LoRA tak budou muset být vybavena firmware, který tento standard podporuje. ThingPark obsahuje dvě důležité součásti ThingPark Store s M2M/IoT aplikacemi a Cocoon, knihovnu embedded software, který poskytne vazbu s dalšími rozhraními jako ZigBee, 6LoWPAN,Modbus, M-Bus a KNX. Další knihovna ThingPark Connect je určena pro CoAP, konektivitu Lora-WiFi a podporu vybraných mikrokontrolérů.

Síť v Česku

Pilotní česká síť je postavena na 43 vysílačích Českých Radiokomunikací s předpokládaným dosahem až 15 km. Plusem je v tomto případě to, že pro LoRA využili Radiokomunikace platformy televizních vysílačů, které jsou umístěny na nejvyšších bodech blízko měst, což je předpokladem pro využití maximálního dosahu. Actility poskytne veškeré klíčové nástroje pro naplánování sítě, od spektrální analýzy až po zmapování sítí. Pro monitoring síťe v reálném čase bude využívat ThingPark Wireless OSS (Operations Support System).

České Radiokomunikace spustili technologii LoRa v testovacím režimu již na konci minulého roku (říjen 2015) pro měření a sběr dat RWE GasNet. Tento způsob využití je pro LoRA charakteristický. Zatímco SigFOX je v zásadě veřejná síť, LoRA je budována jako privátní síť, která je zpřístupňována partnerům, provozujícím na ní své aplikace. Tento model dobře koresponduje s tím, že vedle obecného Internetu věcí cílí na chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod. což jsou z hlediska sítě spíše uzavřené domény, než veřejná služba. Provozovatelé těchto Smart sítí budou vyžadovat výkonné cloudové řešení s možností přizpůsobení jejich potřebám, a to ThingPark splňuje.

http://www.actility.com/
http://www.thingpark.com/en
http://www.radiokomunikace.cz/

Hodnocení článku: