Jste zde

Mezi vámi a součástkami 3: Řešení, řešení, řešení

V seriálu o službách distributorů půjde tentokrát o řešení. Ačkoli je tohle slovo v technice používané tak často, že zavání nedůvěrou, dá se pod něj zabalit mnoho užitečného. Co vám pod něj schovali distributoři?

 

Abyste milí čtenáři ze samých  řešení nebyli unaveni, pokusíme se mu v celém článku od tohoto místa vyhnout. Pokud se nám to podaří, potvrdí se, že je tohle slovo skoro zbytečné.


Nabídku součástek můžete rozdělit různým způsobem. Někdy se vám pro to hodí spíše parametry, jindy zase spojitost a vhodnost součástek pro určitý typ aplikace. Když stavíte chytré mobily, potřebujete vše pod klíčovým slovem miniaturní, pro geologické přístroje na průzkum sopek potom vše, co je ohnivzdorné. S tímto členěním ale dlouho nevystačíte. Specifické obory mají další zvláštní nároky, jejichž splnění určuje vhodnost součástek pro konstrukci zařízení pro tu kterou oblast. Řadu nutných certifikací proto musí mít obvody pro lékařské přístroje, automobily, vesmírné technologie nebo zbraňové systémy.


Podobné je to u úplně obyčejných bezdrátových aplikací. Kromě samotného vhodného standardu pro bezdrát potřebujete pravděpodobně vše, co je „low power“, tedy obvody s minimální spotřebou. Sektor osvětlení zase zahrnuje vše co je potřeba ke konstrukci světelných zdrojů. Od LED diod, trubic přes napájecí zdroje, senzory osvětlení po chladiče. A to jsou důvody, proč je segmentace součástek i jejich skupin tak užitečná.


Distributoři a velcí výrobci vám tuto segmentaci poskytují i na svém webu. U řady z nich najdete podobné segmenty:

  • Alternativní energie a sběr energie
  • Přístrojová technika
  • Osvětlení a LED osvětlení
  • Lékařství
  • Senzorika
  • Bezdrátová komunikace
  • Komunikační systémy
  • Doprava a automotive
  • Robotika
  • Průmyslové systémy

 

Ačkoli je tento seznam sektorů ustálený, úroveň informací, ke kterým se můžete dostat u jednotlivých firem je různá. Většina výrobců i distributorů má pro tyto sektory rozdělené katalogy, které usnadňují orientaci. Katalogy často přinášejí vyčerpávající popis konstrukčních možností a jsou jednou ze základních berliček každého vývojáře. Setkat se můžete také s prezentacemi, které vysvětlují trendy v oboru nebo videopříspěvky na dané téma (o videu byl jeden z minulých článků). Další užitečnou pomůckou jsou referenční návrhy, vytvořené specificky pro daný segment. I když se řadě lidí mohou zdát drahé z pohledu součástek, většinou ukazují ideální kombinaci provozních vlastností a pokrytí požadavků na spotřebu, přesnost a podobně.


Jako příklad uvedeme Ligting Designer společnosti Arrow, který umožňuje zpracovat online návrh LED osvětlení. Nástroj v několika krocích poskytne výběr zdroje, optiky, napájení, návrhu plošného spoje, chlazení a propojovacích konektorů. Přitom je z čeho vybírat. Portfolio součástek, se kterými systém pracuje, zahrnuje všechny důležité hráče, jako jsou Avago, Cree, OSRAM, Carclo, LEDiL, Analog Devices, Diodes, Infineon, Linear Technology, National Semiconductor, NXP Semiconductors, ON Semiconductor, STMicroelectronics, Texas Instruments, Dialight, Emerson Network Power, Fairway, RECOM, AVX, Molex, TE Connectivity nebo ETG. Podobné katalogy najdete u řady firem na českém trhu:

Hodnocení článku: