Jste zde

Nápady z komunitních soutěží pomáhají postiženým

Chytré nápady ukazují, jak může současná elektronika pomáhat. Návrhy sahají od ručního zařízení pro sledování životních funkcí až po jízdní kolo přizpůsobené osobám trpícím roztroušenou sklerózou.

Prostřednictvím konstruktérských soutěží organizace element14 vytvořilo mnoho komunitních členů projekty, jež pomáhají jiným osobám a naplňují jejich potřeby. Po minulých letech, kdy byla hlavním tématem antocovidová improvizace na téma asistence dýchání nebo plicní ventilace se v současnosti dostává pozornosti i projhektům, které ser věnují  zajištění přístupnosti, zlepšení celkové kvality života či dokonce ochraně přírodních zdrojů.

Zde jsou některé z projektů:

  • Finger Print Skeleton Key: Milos Rasic ze Srbska vytvořil skener, jenž načítá značky RFID vedle zámků nebo na zámcích a následně poskytne uživatelům správný klíč pomocí rozpoznávání otisků prstů. Zařízení pomáhá osobám se sníženou zručností nebo zrakovými problémy otevírat uzamknuté dveře a současně zachovat vlastní bezpečnost.

  • DIY Arduino Mobility Bike: Otec a syn, Sean a Connor Millerovi z amerického Kentucky, vytvořili chytré jízdní kolo s asistenční technologií, které umožňuje osobám s roztroušenou sklerózou či jinými zdravotními problémy jezdit na kole stejně jako zdraví lidé. Inspirací pro projekt byla Seanova manželka, které byla roztroušená skleróza diagnostikována před několika lety. Jejich návrh ukazuje, jak lze pomocí zařízení Nano 33 IoT přidat na motorizovaná kola mnoho bezpečnostních snímačů a komponent, včetně výstupu na SD kartu kvůli analýze dat ze snímačů a kalibraci pro dosažení maximální kvality a bezpečnosti jízdy.

  • The VenTTracker: Enrique Albertos ze španělské Fullcargy vytvořil zařízení typu IoT, které sleduje hustotu plynů a ovládá okna v určité oblasti, s cílem zabránit šíření nemoci COVID-19. Praktická konstrukce tohoto zařízení dokládá potenciál rozšíření návrhu i výhody, jež může přinést ve zdravotnickém prostředí a které mohou pomoci ukončit pandemii. Jeho projekt dostal hlavní cenu v rámci nedávné výzvy „Společensky přínosný návrh“.

Více informací o konstruktérských soutěžích organizace element14 a dalších obohacujících projektech naleznete zde.

Hodnocení článku: