Projekt Turris přitom vznikl již v roce 2013. Uživatele chce chránit prostřednictvím speciálního routeru, který by dále analyzoval provoz mezi Internetem a domácí sítí a identifikoval podezřelé toky. Při jejich detekci upozorní centrálu na možný útok a ta pak může vytvářet a distribuovat aktualizace. V současné době je do projektu zapojeno přes 1 000 uživatelů z České republiky i ze zahraničí a v následujících měsících tuto skupinu rozšíří další tisícovka zájemců, kteří budou moci pro řízení připojení různých čidel a měřidel k síti využívat novou verzi 1.1 (viz přehled níže).
Z druhého břehu do hry vstupuje tým Jablotron Projects, který zde bude mít nové projekty na starosti. Ty mají charakter jak akvizic (na HW.cz jste mohli číst Jablotron realizoval akvizici společnosti Tech Fass s.r.o.) a start-upů, tak spolupráce při výzkumu a vývoji. Vedle partnerství s cz.nic se ruce podávají např. s ČVUT a jeho eClubem (o některých aktivitách jsme v minulosti psali v článku Hlavní výhra z jiného soudku i regionu: což takhle vlastní firmu v USA).
Aktuální spolupráce probíhá jak na vývoji jednotlivých prvků systému, tak na zkoumání reálných aplikací. V rámci první etapy získá sto vybraných aktivních účastníků neziskového výzkumného projektu Turris sadu komponent s výzvou, aby navrhli služby a schémata zapojení pro Internet věcí (na HW serveru viz také článek S kořeny v zemi a větvemi v cloudu. „Tree over IP“ ořežeme na TOIP). První fáze startuje již tento měsíc a potrvá do konce září. U správce očekávají zajímavé podněty, které po zásluze odmění, a v Jablotronu zase loví nové talenty s nimiž by rozšířili vývojový tým. Firma (založená v roce 1990) své produkty mimochodem prodává do více než 80 zemí všech světadílů.
Večer s Turrisem
Příští týden v úterý, tj. 14. července 2015, se v 18 hodin v pražském sídle správce uskuteční druhý neformální Večer, na který jsou zváni všichni zájemci z řad uživatelů a přátel projektu. Účastníci se tam potkají s vývojovým týmem a mohou probrat i poslední vývoj spolu s plány do budoucna. Součástí Večera budou dvě tématické prezentace. První se bude týkat připravovaného pilotního projektu Jablotronu a cz.nic a dozvíte se v ní, jak si z Turrisu „povídat“ s bezdrátovými čidly. Druhá představí možnosti virtualizace s pomocí kontejnerů a ukáže třeba, jak si na Turrisu rozchodit Debian.
Počet míst je omezen, takže se na akci předem registrujte. Zmást se pochopitelně nenecháte ani novou identitou, která vyplula na povrch 1. 4., kdy vedení národního projektu pocítilo jistou nedůvěru uživatelů k použití latinského názvu a rozhodlo se pro více přímočarou a přitom ryze českou podobu názvu i loga, kupříkladu již žádná měkká 'i' po 'r'. V případě projektu TurRys pak byla za maskota zvolena chiméra stvořená z obou zvířat obsažených v názvu projektu, tedy tura domácího a rysa ostrovida.
(připraveno s využitím materiálů dostupných na cz.nic)