Jste zde

Co nás letos čeká na MWC v Barceloně?

Jako každý rok, tak i letos se v Barceloně koná Mobile Word Congress, kam technologické společnosti z oblasti nejen mobilních technologií směřují své novinky. V letošním roce proběhne MWC od 27. února do 2. března a podle postupně zveřejňovaných informací se máme na co těšit.

Kromě nosného tématu, kterým jsou mobilní telekomunikace, tvoří významnou část expozic a doprovodných akcí oblast Internetu věcí (Intenet of Things - IoT). Ať už jde o diskuse a představení trendů v oblasti bezpečnosti IoT, představení inovativních služeb a aplikací, které mohou vzniknout právě na podstatě technologií IoT, škálovatelnost konektivity pro internet věcí nebo obecnější filozoficky zaměřené diskuse o demokratizaci IoT, určitě se bude na co těšit.

Zajímavou související oblastí je i konference o „průmyslovém internetu“. Západní ekonomiky pravidelně představují standardy průmyslu 4.0 (Industry 4.0, Práce 4.0 nebo i čtvrtá průmyslová revoluce). Toto označení se již několik let používá pro továrny nebo průmyslová odvětví, v nichž kyberneticko-fyzikální systémy převezmou podstatnou část opakujících se a rutinních činností. Prostředky, kterými toho chce tato iniciativa dosáhnout, jsou například metody strojového vnímání, autokonfigurace nebo autodiagnostiky. Jednotlivé stroje nebo i produkty budou obsahovat čipy, které zajistí kontrolu a obsluhu přes sítě, nebo dokonce přes internet. S tím souvisí i nezbytná infrastruktura, založená na cloudových úložištích, 3D tisku, datové konektivitě a centrech, automatické hlášení problémů včetně návrhů jejich řešení nebo chytré sklady, které samy objednávají chybějící díly. Pevnou součástí těchto plánů je i internet věcí, a proto je bezpečnost a ochrana před kybernetickými útoky a zneužití dat jednou z klíčových oblastí, v kterých aktuálně probíhá rychlý rozvoj.

Jedním z velmi zajímavých témat, kterého se budou týkat workshopy a diskuse, je vztah mezi IoT a mobilními sítěmi 5G, nebo příležitosti a nebezpečí, která přinese propojení mezi IoT a BigData. Samostatnou sekci a několik workshopů má i širší oblast technologií nazývaná SmartCities nebo personalizované služby.

Představí se jak výrobci, tak výsledky technologických výzkumů, úspěšné implementace nebo vize budoucího využití v reálném životě. 

Z pavilónů, které pravděpodobně slibují nejzajímavější podívanou, nás v redakci nejvíce zaujaly:

  • Pavilón Graphene bude ukázkou toho, jaký dopad na mobilní průmysl může mít pokročilý materiál grafen
  • Pavilón Internet of Things by měl být ukázkou pokročilých technologií, díky kterým bude mezi sebou komunikovat technologie budoucnosti
  • Pavilón NEXTech bude plný virtuální reality, technologií rozšířené reality, aplikované robotiky, způsobu využití dronů nebo základů umělé inteligence a jejího využití v praxi.
  • Zajímavou oblastí bude určitě i pavilón zaměřený na NFC a mobilní platební prostředky
  • Za zastávku bude stát i pavilón označovaný jako Wearables, který bude obsahovat ukázku současné „nositelné“ elektroniky včetně směru budoucího vývoje a trendů využití miniaturních technologií v našem každodenním životě.

Kromě vlastních pavilónů je doprovodný program plný zajímavých přednášek, konferencí, workshopů, ukázek využití technologií nebo možností si technologie osahat a vedle toho všeho postupně jednotlivé firmy ohlašují tiskové konference, představení nových produktů a technologií. A na sklonku dne probíhají večírky a business networkingy, kde je možné potkat zajímavé lidi a dozvědět se další informace i po neformální stránce, abyste měli obrázek o tom, kam spěje technologický svět, úplný.

www.mobileworldcongress.com/

Hodnocení článku: