Chorvatským mladíkům se podařilo objevit recept, nad kterým bádá řada světových korporací: Jak v oblasti elektroniky přejít od recyklace ke znovupoužití. Termíny re-use nebo také upcycle se mimochodem staly jedním z hlavních témat Samsungu a na lednovém eventu Samsung Unpacked mu byla věnována nemalá stopáž času.
Na první pohled se může zdát, že znovupoužití je v oblasti elektroniky vysoce rizikové. Nikdo neví, v jakém prostředí byly komponenty skladovány a používány, jak byly elektricky namáhány, kolik provozních hodin mají za sebou...důvodů, proč to nedělat se vždy najde hodně. Teprve, když autor začne přemýšlet mimo rámec zažitého stereotypu a kultu nových věcí, má znovupoužití elektroniky šanci.
Autoři projektu Inkplate vzali jako základ e-paper displej z použitých čteček e-knih. Tato v minulosti dost populární zařízení už mají nejlepší léta za sebou a e-paper displeje se pomalu stěhují do všech možných segmentů včetně průmyslu. Tématu se věnoval mimo jiné článek E-Paper: Jednoduchá signalizace závažných chyb a stavu zabezpečení, kde byly popsány některé aspekty profesionálního návrhu.
Recyklovaný displej 6“ neob 9,7“ dostal v Inkplate jako řídící jednotku MCU Espressif ESP32 WROVER s 8M RAM, 4Mb s konektivitou WiFi a Bluetooth. Jako úložiště slouží SD karta a větší verze má dokonce USB-C. A to je cesta, kudy mohou uživatelé a vývojáři připojit další nástroje pro programování a ovládání od ESP-IDF, modulu MicroPython, nebo sad Arduino. Autoři garantují 100% kompatibilitu a Adafruit GFX. Takto obsluhovaný displej zvládne vedle černé a bílé i 6 odstínů šedé s obnovovací frekvencí 1,81 sekundy. Vzhledem k tomu, že kit má celou řadu aplikačních možností, nemá vyřešeno napájení. Volba zdroje je závislá na potřebném výkonu a zda to bude síť, USB, baterie nebo kombinace, je na konstruktérovi aplikace, stejně jako šasi a krytí. Vzorky rámečků pro 3D tisk jsou samozřejmě volně k dispozici.
Aplikační možnosti jsou široké, i když se omezí na oblast, kde je znovupoužití žádoucí, v duchu doby a kde osloví spotřebitele, například:
- Informační panely s dlouho zobrazovaným obsahem, jako je kalendář, počasí, teplota, informace o kvalitě vzduchu, sněhové zpravodajství.
- Jednoduché reklamní panely
- Průvodky materiálu nebo komponent ve výrobním procesu, které nahradí složitý informační systém a RFID čtečky.
- Vzdělávací pomůcky pro děti různého věku, ale i pro volnočasové aktivity
- Doplněk uměleckých a foto expozic, kde je monochromatické podání výhodou
Inkplate 10 je v produkční ceně nabízen za 129 USD. Ve srovnání s novými čtečkami se tak pohybuje na úrovni 30-50% ceny, ukazuje ale zejména potenciál znovupoužití a upcyclingu v elektronice. Pro řadu aplikací je potřeba jednoduchá věc, u které příliš nehrozí rozbití, ať už při spolupráci nejmladší generace badatelů nebo v případě vandalů. Když se to rozbije, není škoda veliká a zařízení je snadno nahraditelné. Druhou naději najdeme na opačném pólu a to u korporací. Velké firmy rády dávají najevo své závazky vůči společnosti, planetě a v poslední době i uhlíku. Znovupoužitá zařízení se tak mohou stát formou jejich prezentace, stejně jako je tomu u řady uměleckých expozic.