Letošní cenu Hermes Startup Award získal projekt, který má blízko k automatizaci i elektronice. Je důkazem toho, že zdánlivě zastaralá technologie, jako je magnetický záznam, rozhodně nepatří do starého železa. Tedy za předpokladu, že se jí ujmou vědci, využijí nejnovější poznatky materiálového inženýrství a také elektronických zařízení. Jde o magnetické identifikační štítky, které mohou nahradit, ale také doplnit opticky čitelné nebo RFID identifikátory.
Samotný magnetický štítek může být z nerezové ocelové slitiny nebo hliníku a se svým nosičem může být spojen svařováním, vulkanizací nebo vstřikováním. Ačkoli se předpokládá nemagnetický krycí materiál, čtecí technologie je schopná číst tag i skrz plech. Uvedené způsoby zpracování napovídají, že tagy mají vysokou teplotní i chemickou odolnost, což otevírá aplikační možnosti právě tam, kde jiné technologie selhávají.
Například u aluminiového datového štítku o rozměrech 100x12,7mm (tloušťka 0,3 - 1,5 mm) je udávána odolnost 200°C.
Využití magnetické technologie v předpokládaných podmínkách otevírá otázku odolnosti proti náhodné magnetizaci nebo demagnetizaci. Použitý materiál poskytuje odolnost vůči magnetickému poli či indukci o síle 219 kA/m.
Záznamové médium využívá unikátní materiál s magnetickými body menšími než 100 mikrometrů, což poskytuje vysokou hustotu ukládání dat. Štítek nebo tag je přitom z výroby nepopsaný a jeho obsah je zaznamenáván pomocí zápisové hlavy. O čtení dat se starají samostatné čtecí jednotky.
Vedle průmyslových systémů, nebo výrobků, výrobce počítá s další aplikační rovinou. Magnetický štítek, ukrytý ve výrobku nebo pod standardním opticky čitelným kódem může sloužit jako prvek ochrany proti padělání a bez čtečky je skrytý kód prakticky nezjistitelný. Z tohoto důvodu se firma příliš nechlubí datovou kapacitou, ani softwarovými možnostmi pro zpracování obsahu tagů.
https://mip-technology.de/en/
https://www.hannovermesse.de/en/side-events/awards/hermes-award