Jste zde

Standardizované API pro radary Ripple

Veletrh CES, který začíná v Las Vegas, ukáže nejen nejnovější hity spotřební elektroniky, ale také směry pro další vývoj. Určitě bude řeč o radarech a standardu Ripple.

Většina vývojářů o standardizovaném API pro radarové aplikace zatím asi moc neslyšela. Cíl projektu je přitom velmi zajímavý, a to interoperabilita radarových systémů a zařízení na základě otevřeného API. Určitě o něm ale bude řeč na letošním veletrhu CES, protože za iniciativou pro vznik standardu Ripple stojí pořádající Consumer Technology Association (CTA).
Standard Ripple byl v první verzi zveřejněn na veletrhu CES 2022 a v té době se zaměřoval na umožnění interoperability mezi radary s frekvenčně modulovanou kontinuální vlnou (FMCW) definováním rozhraní API pro hardwarovou abstrakci, knihoven pro zpracování signálu a rozšíření. Až v červnu 2023 byl rozšířen o pulzní a ultraširokopásmový (UWB) radar. Tato rádiová technologie spotřebovává velmi málo energie pro výkonný sběr dat a komunikaci, což je zvláště užitečné pro lokalizaci a sledování na krátkou vzdálenost.
Hned na začátku si tak standard vytvořil vlastní brzdu, protože UWB radary jsou již zhruba pět let v popředí zájmu vývojářů průmyslových RTLS systémů i zdravotnické techniky a pro tyto segmenty má být standardizované API klíčovou výhodou, stejně jako pro automobilový průmysl, smart home nebo spotřební elektroniku.

zdroj: Infineon

Do skupiny CTA Ripple Technology Project Group se přihlásily přední firmy v oboru, včetně Aptiv, Blumio, Ford, Google, Infineon, NXP a Texas Instruments. Příznivci Google si jistě vzpomenou na projekt Soli, ale pro vývojáře jsou podstatná tři poslední jména, protože u Infineonu i TI najdou kity, které podporují standard Ripple. Vedle těchto jmen najdeme například Aconeer s kitem XE121, postaveném pro využití s Raspberry Pi.

zdroj? TI, Acconeer

Výhody Ripple

Interoperabilní softwarové knihovny: Díky standardizovaným voláním mohou softwarové knihovny pracovat napříč různými hardwarovými implementacemi radaru, což zajišťuje opětovnou použitelnost a snadnější upgrady firmwaru.

Růst ekosystémů radarového hardwaru a integrátorů: Díky otevřenému standardu API je pro integrátory snazší začít, vyvíjet a distribuovat radarová řešení. Tato snížená překážka vstupu povede k novým výrobkům a službám pro spotřebitele.

Rozšíření: Ripple umožňuje vývojářům vytvářet specializovaná rozšíření, aby mohli stavět na standardu a podporovat své vlastní diferencované případy použití. Tato rozšíření mohou být začleněna jako oficiální rozhraní v budoucích verzích standardu.

Vzdělávání a akademický výzkum: Standardizovaný software, který funguje ve všech radarových aplikacích, může zjednodušit experimentování a prototypování, čímž se radarová technologie zpřístupní studentům, startupům, akademikům a výzkumným pracovníkům.

Aoplikační možnosti

Standard Ripple si stejně jako většina projektů bere pod svá křídla řadu perspektivních oborů od automotive, přes spotřební elektroniku, bydlení, správu budov až po zdravotnické přístroje. Reálné využití ukazuje firma Tellus na poli péče o seniory. Aplikace mohou být určeny například pro ovládání gesty, neinvazivní a bezkontaktní monitorování životních funkcí, pokročilou detekci pohybu – včetně pádů – a mnoho dalšího.

Například poskytováním výstrah v reálném čase a zdravotních informací týkajících se spánkových vzorců a dalších informací poskytuje Tellus pečovatelům informace, které mohou pomoci předcházet pádům a vést k bezpečnějším zařízením. Využití radaru namísto kamer se zaměřuje na etiku a zachování důstojnosti stárnoucí populace.

Standardizované API má v těchto případech zjednodušit nejen vývoj aplikací, tím, že s radarem není potřeba komunikovat v rámci firmware, ale na úrovni API. Rozhraní má také zajistit bezpečnost a důvěrnost přenášených informací mezi samotným IoT nodem a aplikacemi.

https://www.cta.tech/Resources/Standards/Ripple
https://www.ti.com/tool/IWRL6432BOOST 
https://www.acconeer.com/ripple/
https://www.infineon.com/cms/en/product/promopages/ripple/

Hodnocení článku: