Jste zde

Novinky na trhu EMEA: Otázky a odpovědi s Ianem Wallacem ze společnosti Digi-Key

Rok 2022 je již na dobré cestě stát se pro odvětví distribuce elektronických součástek dalším silným rokem, a to i přes omezené dodávky od výrobců součástek a pokračující výpadky dodavatelského řetězce.

V těchto otázkách a odpovědích poskytuje Ian Wallace, viceprezident společnosti Digi-Key pro rozvoj firmy v regionu Amerik a EMEA, aktuální informace o tom, jak se společnosti v roce 2022 daří, na co se on osobně těší a jaké jsou novinky ve vývoji, na kterých společnost Digi-Key pracuje, aby lépe sloužila svým zákazníkům.

Jak pro společnost Digi-Key začal rok 2022?

Byl to velmi rušný začátek roku, stejně rušný jako minulý rok, ne-li ještě více. Rok 2021 jsme zakončili nejrychlejším růstem, jaký kdy společnost Digi-Key ve své historii měla – v loňském roce jsme měli 65% tempo růstu. 
Během prvního čtvrtletí roku 2022 byly jednotlivé hnací faktory transakcí pro společnost Digi-Key vysoké. Naše rezervace vzrostly oproti loňskému roku o více než 25 % stejně jako aktivita poptávek, odchozí zásilky a množství zákazníků vyhledávajících na webových stránkách. Podle všech měřítek, na která se podíváme, jsme zaneprázdněni stejně, ne-li více, jako vloni.

Jaké jsou vaše postřehy a prognózy pro zbytek roku?

Naším hlavním postřehem je, že poptávka zákazníků zůstává extrémně silná ve všech odvětvích a vertikálách, a očekáváme, že to bude pokračovat i nadále v průběhu tohoto roku a v roce 2023, než se zákazníci srovnají a pak si možná vytvoří nějaké bezpečnostní skladové zásoby. Specifické součástky však stále zůstávají velkou výzvou. 
Jsme postupně svědky toho, jak se u některých dodavatelů zlepšují některé trendy dodacích lhůt, nicméně v oblasti polovodičů zůstávají dodací lhůty mnoha součástek na více než 40 týdnech. 
I když je udržování zásob na skladě stále náročné, dochází ke stabilizaci. V březnu 2022 jsme obdrželi nejvíce produktů, které jsme kdy v historii společnosti obdrželi, a 1. čtvrtletí 2022 bylo čtvrtletím s nejvyšším příjmem, jaký jsme kdy měli, takže děláme významný pokrok v neustálém navyšování našich zásob.

Jaké výzvy očekáváte a budete tento rok řešit?

Máme velké štěstí, že máme dodavatele, kteří chápou, jak je důležité dostat produkt k technikům a výrobcům, kterým společnost Digi-Key dodává. Tok zásob je pro nás největší výzvou a máme mnoho závazků, které se snažíme ze všech sil dodržet. 
Snažíme se dodržet závazky vůči svým zákazníkům, že budeme expedovat a dostávat produkty od dodavatelů co nejrychleji. Snažíme se dodržet závazky vůči svým dodavatelům, že jsou naše prognózy přesné a zákazníci nakoupí zásoby a nebudou rušit objednávky. 
Zaměřujeme se také na náš závazek vůči svým zaměstnancům zachovávat jejich bezpečí a zdraví, a to jak lidí na místě, tak lidí pracujících na dálku.

Největší výzvou, které budeme letos čelit, je dodržení těchto tří velkých slibů, a pokud to dokážeme, budeme mít fantastický rok.

Je nějaká společnost Digi-Key ohrožena konfliktem, který se nyní odehrává ve východní Evropě?

Je srdcervoucí vidět, co se právě teď na Ukrajině děje. Naše první myšlenky jsou s rodinnými příslušníky a přáteli a některými bývalými kolegy, které máme, kteří jsou ruskou invazí na Ukrajinu dotčeni. Stojíme při ukrajinském lidu a netrpělivě vyhlížíme ukončení konfliktu. 
Z firemního hlediska to má pro společnost Digi-Key velmi malý dopad. Nemáme žádné zaměstnance žijící v Rusku ani na Ukrajině a před ruskými útoky na Ukrajinu měla společnost Digi-Key v Rusku relativně málo zakázek kvůli zásadám dodržování předpisů. 
Největší záležitostí, kterou monitorujeme, je dodavatelský řetězec. Již nyní máme dodavatelský řetězec napjatý a tento konflikt tlak zcela jistě zvýší. Se souvisejícím dopadem na železniční a lodní dopravu sledujeme, jaký dopad to bude mít také na suroviny a logistiku.

Na jaké trendy v oboru se v roce 2022 nejvíce těšíte?

Posláním společnosti Digi-Key je umožňovat realizaci nápadů z celého světa, a to vychází z inovací, o kterých sní inženýři a tvůrci každý den. Někdy vidíme, že na něčem pracují měsíce nebo roky, než se to vůbec dostane na trh. Z toho mám největší radost. 
Naši zákazníci navrhují všechny typy produktů a některé z velice zajímavých oblastí, které právě teď vnímáme, jsou zmírňování změn klimatu (např. obnovitelná energie a elektrická vozidla), automatizace a řízení, zdravotnictví, robotika, chytrá zařízení a internet věcí. Všechny tyto věci jsou nejen inspirativní, ale také silně závisí na dílech, které máme na skladě. 
Jsme velmi šťastní, že jsme v centru inovací, které se kolem některých z těchto nově vznikajících technologií dějí!

Co nového se letos chystá?

V letošním roce otevíráme dveře našeho zbrusu nového rozšíření distribučního centra produktů („Product Distribution Center expansion“, PDCe) o rozloze 204 400 metrů čtverečních. Dramaticky se tak zvyšuje prostor, který máme ke skladování produktů. Centrum je také vysoce automatizované, aby se zkrátila doba obrátky a zvýšilo se množství vychystávání objednávek zákazníkům ve stejný den.

Právě teď se nacházíme ve fázi takzvaného soft launch a očekáváme, že centrum bude plně funkční v nadcházejících měsících. Vzhledem k tomu, že společnost Digi-Key má na skladě miliony dílů, strávíme příštích 18 měsíců doplňováním zásob do nového centra PDCe, které je přímo přes ulici od našeho stávajícího závodu v Thief River Falls v Minnesotě.

Na co se v letošním roce nejvíce těšíte?

Velmi se těším, že budu mít větší možnost cestovat a osobně se setkávat s více lidmi – setkat se s kolegy ve společnosti Digi-Key, trávit čas se zákazníky, trávit čas s našimi dodavateli a navštěvovat veletrhy a akce. Získáte jednoduše mnohem více, když se čehokoli účastníte osobně. 
Dokud budou případy covidu relativně nízké, vrací se společnost Digi-Key k akcím s osobním setkáváním, takže se těšíme, že budeme velmi aktivní na akcích, ke kterým letos dojde. Celkově je to návrat k pocitu normálnosti, s větším množstvím zásob od našich dodavatelů, a tedy většími skladovými zásobami pro naše zákazníky a osobní účastí na akcích.

Ian Wallace je viceprezidentem pro rozvoj podnikání pro Ameriku a region EMEA Digi-Key. Společnost Digi-Key je lídrem a neustálým inovátorem poskytujícím vysokou úroveň služeb v distribuci elektronických součástek a produktů automatizace. Nabízí více než 10,9 milionu součástek od více než 2 300 kvalitních výrobců známých jmen.

www.digikey.cz

Hodnocení článku: