Jste zde

NVIDIA koupí Arm

NVIDIA tak chce posílit svůj podíl v perspektivních oborech umělé inteligence i multijádrových superpočítačů.

I když je ztráta samostatnosti ARMu na první pohled smutná zpráva, NVIDIA chce do současného systému neutrality vývoje a licencování ARMu vstupovat co nejméně. Podle prvních vyjádření se zdá, že NVIDIA si tímto krokem kupuje o něco větší licenci na využívání jader ARM, než mají ostatní. Chce je využít pro další rozvoj svých řešení pro umělou inteligenci i další oblasti, kde NVIDIA trochu zaspala dobu, tedy edge computing a cloud, autonomní vozidla, robotika i průmysl..
Zatímco NVIDIA se dosud soustředila na dodávky čipů největším hráčům na poli spotřební elektroniky, ARM licencoval široký proud od vědeckých center po čipy pro Iot nody. Statisticky vyjádřeno, ARM dodal různými formami přes 180 miliard čipů. Kromě pozice na trhu má propracovaný celý ekosystém licencování, vývojových nástrojů i bezpečnosti.

NVIDIA slibuje, že ARM zůstane zejména britskou značkou a předem oznámila, že ve Velké Británii se soustředí vývojová, vědecká i zákaznická centra pro společné projekty. Zdůraznila, že stejně jako dosud bude veškerá ochrana duševního vlastnictví realizována v Británii. Jiné komentáře ovšem připouští i problémy. Pokud se NVIDIA rozhodne ušetřit provozní finance tím, že firmu zařadí do své struktury a ARM se tak stane jednou z firemních divizí NVIDIA, registrované v USA, bude podléhat americkému právu a regulacím. To se samozřejmě projeví na možnosti licencování a prodeje na třetí trhy, včetně Číny a dalších zemí. Mezi méně oblíbené se tak mohou dostat i další firmy z regionu APAC, pokud je koupí další firmy, které ovládají čínské koncerny.
Nad otázkou dostupnosti licencí všem se vznáší i další otazníky. Zejména v oborech velmi výkonných procesorů, které dnes spadají do kategorie supervýkonných vědeckých výpočetních center i procesorů pro mobilní telefony je znát nervozita a nejistota z budoucího vývoje.

Za pozornost tentokrát stojí i ekonomické pozadí celé transakce, s ohlášenou cenovkou 40 miliard USD. ARM je již řadu let vlastněn japonským fondem Softbank Vision Fund. Ten se sice rozhodl prodat svůj podíl americké NVIDIA, v té ale zároveň vlastní cca 10% podíl, takže o ARM tak úplně nepřijde.
Dokončení transakce se očekává během následujících 18 měsíců.

www.arm.com/

Hodnocení článku: