Jste zde

Ostrava má nové centrum pro vývoj elektromotorů, generátorů a řešení pro průmysl 4.0

Společnost Siemens ČR otevřela  v Ostravě výzkumné a vývojové centrum zaměřené na vývoj elektromotorů, generátorů a řešení pro Průmysl 4.0. Firma zde zaměstná až 100 nových pracovníků, převážně na pozicích elektro a strojních konstruktérů. Ostravské R&D centrum má globální charakter a je celosvětově teprve druhým centrem koncernu Siemens AG s tímto zaměřením. Český Siemens bude v rámci nového R&D centra úzce spolupracovat i s VŠB-TUO.
 

Otevřením ostravského R&D centra Siemens významně posílí své aktivity v oblasti výzkumu a vývoje v regionu. Nové centrum až pro 100 zaměstnanců bude sloužit pro vývoj elektrických točivých strojů (tzn. elektromotorů a generátorů) a řešení pro Průmysl 4.0. Úkolem vývojového centra pro elektromotory a generátory je poskytovat vysoce specializované vývojové služby nejen závodům Siemens v České republice, které tyto produkty vyrábějí (Frenštát p. Radhoštěm, Mohelnice a Drásov), ale stejně jako ostatní vývojová centra, také celému koncernu Siemens.
V centru Siemens plánuje zaměstnat zejména elektro a strojní konstruktéry a odborníky pro speciální simulace a analýzy, jakož i specialisty na vývoj aplikací pro Průmysl 4.0. Zároveň zde bude působit také oddělení engineeringu a centrální nabídkové centrum.

Spolupráce s univerzitou

V rámci nového R&D centra bude český Siemens úzce spolupracovat také s akademickým partnerem, VŠB-TU Ostrava. Spolupráce s univerzitou nebude spočívat jen ve vývoji produktů, ale také ve vývoji nových výrobních technologií, robotizaci, technických a procesních simulacích, v oblasti Průmyslu 4.0 a díky superpočítači i ve zpracování velkých dat. Siemens již dnes spolupracuje s VŠB-TUO na různých tématech a otevřením vývojového centra se spolupráce ještě více prohloubí. Technické zázemí univerzity a dosavadní spolupráce byly jedním z rozhodujících faktorů, proč Siemens otevřel R&D centrum právě v Ostravě.

Podpora výzkumu a vývoje v Siemens ČR

V současnosti pracuje v Siemens ve výzkumu a vývoji v ČR více než 900 zaměstnanců, a to nejen v Ostravě, Praze, Brně či Plzni, ale také v lokalitách, kde má Siemens své výrobní závody. Firma také v současnosti spolupracuje s více než třicítkou středních a vysokých technických a přírodovědných škol na vědeckých a vzdělávacích projektech, výuce studijních oborů, studentských praxích a na vybavenosti škol. Atraktivitu a prestiž technického vzdělání každoročně podporuje prostřednictvím prestižní vědecké soutěže Cena Wernera von Siemense pro talentované studenty, vědecké týmy a pedagogy. Český Siemens uzavřel i partnerství s vybranými technickým univerzitami a podporuje devět vysokoškolských profesorů.

Hodnocení článku: