Jste zde

Pásmová nemoc: některé země nepustí 5G do 6 GHz

O tom, že sítě 5G nejsou pro některé země prioritou, svědčí výzva asociace GSMA. Ta v nejnovějším materiálu upozorňuje, že pásmo 6 GHz vlády licencují raději provozovatelům Wi-Fi, než operátorům 5G.

I když je prohlášení jednostranné a svědčí spíše o konkurenčním boji mezi operátory mobilních sítí a poskytovateli datových služeb, nabízí zajímavý náhled. Současné specifikace 5G totiž počítají s využitím horní poloviny 6GHz pásma. Zatímco Čína vyhradila cca 1200 MHz blok právě pro sítě 5G, v Evropě na ně zůstalo jen 500 MHz, stejně jako na středním východě a v některých afrických zemích. Na amerických trzích je situace úplně jiná. Spojené státy i většina zemí Latinské Ameriky se sítěmi 5G v pásmu 6 GHz vůbec nepočítá a celé pásmo přenechávají Wi-Fi a dalším nelicencovaným technologiím.

GSMA argumentuje tím, že v tomto případě nejde jen o komfort uživatelů mobilních telefonů, ale o celé segmenty smart city, dopravy i průmyslu. Asociace se v předstihu před světovou konferencí radiokomunikací 2023 snaží tlačit na harmonizaci využití pásma 6 GHz. Optimistické předpovědi totiž počítají s tím, že 5G bude pro své různé aplikační scénáře a souběh služeb potřebovat až 2GHz v následujících deseti letech. To je vzhledem k současnému stavu vývoje RF technologií možné právě na frekvencích pod 10 GHz.

https://www.gsma.com/

Hodnocení článku: