Jste zde

Productive 4.0 spojuje výrobce elektroniky a průmyslových systémů

Do výzkumného projektu Productive 4.0 firmy Infineon se v Drážďanském výzkumném centru zapojí přes 100 firem z 19 evropských zemí. Cíl je jasný: Industry.4.0.

Tento projekt ukazuje, jak blízko k sobě dnes mají klíčové segmenty průmyslu. Elektronika, automatizační systémy i automobilový průmysl. Mikroelektronika vytváří podmínky pro automatizační systémy tak, aby mohly co nejlépe pokrýt vizi digitalizace výrobních procesů. A jestli je v Evropě nějaký velký zákazník, který o toto stojí, pak je to v první řadě automobilový průmysl, který bojuje s náklady, nedostatkem pracovníků i potřebou levně vyrábět mimo Evropu.  Proto není překvapením, že v seznamu firem, které se do projektu se od počátku zapojí figurují BMW, Bosch, Philips, Thales, NXP, STM, SAP, ABB, Volvo and Ericsson, německé instituty technologií v Karlsruhe nebo univerzita v Drážďanech.

Vzhledem k tomu, že heslo Průmysl 4.0 se objevuje zejména v řeči politiků, výzkumné centrum i projekt jsou od počátku velmi podporovány. Program Productive 4.0 se stal součástí širšího programu ECSEL pro podporu Evropských firem v sektoru elektroniky. Do něj je v současné době zapojeno 30 firem z Německa a dalších 79 z jiných zemí. ECSEL, vypsaný na tři roky má k dispozici štědrou dotaci v celkové výši 51 milionů Euro. Je zajímavé, že dotace přichází nejen odněkud zhora, ale přispivateli jsou i samotné regiony. Například Sasko se spolu s Německým ministerstvem školství  zapojilo s částkou 9,6 mil. Euro.

Odborníci, kteří mluví raději o digitalizaci výroby mají jasno v tom, co je v projektu klíčové: systémy spolupráce v reálném čase na úrovni strojů i lidí. Proto se centrum bude věnovat nejen digitalizaci výrobních procesů, ale celého dodavatelského řetězce.

http://www.Productive40.eu

Hodnocení článku: