Jste zde

Schneider Electric získal většinový podíl ve společnosti Aveva

Francouzský průmyslový konglomerát Schneider Electric SE se dohodl na převzetí britské skupiny Aveva Group.O tento krok se firmy v posledních letech pokusily dvakrát. Podmínky se ale mění. Aveva kromě řady sektorových řešení pro průmysl umí také zpracovat, analyzovat a řídit procesy v rozsáhlých sítích IoT senzorů. 

V posledních třech letech se Schneider Electric snažil s britskou firmou spojit už dvakrát, a to v roce 2015 a 2016. Jednalo se tehdy o částku 550 milionů liber (20,5 miliardy korun). Transakce byla příliš riskantní a příliš nákladná sdělili tehdy společnosti po vzájemné dohodě. Oba pokusy padly kvůli "velmi složité struktuře navrhované transakce a zásadním problémům v integraci".

Čas uzrál a v roce 2017 a podle dohody francouzský partner získá v britském podniku majoritní podíl 60 procent a Aveva zůstane zapsaná na londýnské burze. Dohoda by měla být finalizována do konce letošního roku. Akcionáři Avevy získají od Schneider Electric 550 milionů liber, tedy 858 pencí na akcii, dalších 100 milionů, 156 pencí na akcii, pro ně půjde z kapsy Avevy. Akcie obou společností na tuto zprávu zareagovaly zpevněním, Avevy o 24 procent a Schneider Electric o 1,2 procenta. Nyní jsou obě strany přesvědčeny, že se spojení uskuteční.

Fúzí vznikne podnik pro vývoj softwaru pro celou řadu sektorů, od energetiky až po farmaceutický a potravinářský průmysl. Britská firma také bude těžit ze silné pozice francouzského partnera v Severní Americe. Roční tržby Avevy se tím více než zdvojnásobí na zhruba 530 milionů liber a přejde pod ni například britská Invensys, kterou Schneider koupil před dvěma lety.

       

Aveva vznikla v roce 1967 z centra pro vývoj softwaru na Cambridgeské univerzitě. Firma vyrábí software pro ropné vrty, lodě nebo jaderné elektrárny.

Schneider Electric má počátky ve vzniku hutní společnosti Schneider-Creusot před 170 lety. Jeho tržby nyní dosahují 25 miliard eur (676 miliard korun) a společnost poskytuje řešení a služby pro využívání elektrické energie v průmyslu, energetice, infrastruktuře, informačních technologiích a stavebnictví. Jednu ze svých největších evropských továren provozuje Schneider Electric v Písku. V České republice je také vývojové a testovací centrum v Napajedlech, o kterém málokdo ví.


 

Hodnocení článku: