Jste zde

Sigfox pomáhá sledovat prostředí v domovech pro seniory

Diakonie Českobratrské církve evangelické a Sigfox spustily v Česku projekt chytrých domovů pro seniory. Technologie v domovech průběžně sleduje kvalitu prostředí, bezpečí klientů i spotřebu energií. Po úspěšném otestování v provozu ve dvou domovech bude Diakonie technologii zavádět i do dalších svých zařízení v Česku.

Diakonie je druhým největším nestátním provozovatelem sociálních služeb v České republice. Spravuje více než 150 zařízení po celé zemi, ve kterých ročně pečuje o přibližně 21 tisíc klientů. Její tým tvoří přes 2 tisíce pracovníků a využívá také pomoci stovek dobrovolníků. „Hledali jsme inovativní řešení, které posune naši péči o seniory a potřebné na další úroveň. Chytrá technologie zajišťuje vyšší komfort pro naše klienty a zároveň znamená úlevu pro personál, protože nahrazuje část jeho práce. Ten se pak může více věnovat činnostem, kde je člověk opravdu nenahraditelný“, vysvětluje Jan Soběslavský, ředitel Diakonie.

V chytrých domovech pro seniory je nainstalováno hned 5 různých typů inteligentních čidel. Velký význam pro kvalitu života seniorů má čidlo, které hlídá kvalitu vzduchu na pokoji. Ve chvíli, kdy se zvyšuje koncentrace CO2, dává okamžitě personálu signál, že musí vyvětrat. Součástí setu čidel od Sigfoxu je také kouřový a záplavový detektor, který hlídá budovu před vznikem požáru nebo havárií vody a chrání tak zařízení i klienty před nedozírnými škodami, jež můžou živly na majetku i životech způsobit. Vedle zabezpečení budovy řeší chytrá technologie také energetiku domova pro seniory. Čidla pro dálkový odečet energie umožnují mít neustálý přehled o spotřebě energií. Na základě sesbíraných přesných dat pak může Diakonie přizpůsobit výši záloh a řídit tak svou spotřebu směrem k energetickým úsporám.

Důležitým zařízením, které může přímo zachránit lidský život je chytré tísňové SOS tlačítko. Ve chvíli, kdy se seniorovi přitíží může si pomocí něj jednoduše zavolat pomoc personálu. Na rozdíl od běžného nouzového tlačítka funguje bez připojení k elektřině nebo internetu. Je napájeno pomocí miniaturních baterií s životností větší než pět let. V případě poruchy nebo ve chvíli, kdy se blíží vybití baterií, dává do systému s předstihem vědět, takže je vyloučeno to, že by v klíčový moment nefungovalo. Je předpokládáno, že SOS tlačítka bude moci Diakonie využívat u tisíců klientů v terénu, za kterými dojíždí do jejich domovů.

Hodnocení článku: