Jste zde

Texas Instruments oznámkoval distributory, někteří propadli

TI vytřídilo svoji hlavní distribuční síť, někteří distributoři posílí, jiní z ní vypadnou. Je pravděpodobné, že další výrobci se vydají ve stejných stopách.

Před několika lety byly mezi distributory trendem lineupy, napěchované všemi značkami, aby na zákazníka udělaly dojem. V reálu se ovšem možnost získat komponenty v požadované kombinaci a množství často blížila nule, protože distributor nepatřil mezi prioritní odběratele, případně značku kupoval prostřednictvím jiného distributora. Trh se proměnil také díky online prodeji i logistice globálních hráčů, kteří jsou schopni dodat cokoli z centrálních skladů do několika dní kamkoli do civilizovaného světa, Česko nevyjímaje.
Trendem poslední doby je spojení distribuce a vývojové podpory, kdy se od distributora předpokládá detailní znalost produktů dané značky a schopnost poskytnout svým zákazníkům plný servis. Je jasné, že rostoucí nároky nedokáže splnit každý. Řadě distributorů tak nezbývá, než zúžit svoji nabídku a věnovat se pouze tolika výrobcům, na které mají kapacitu a potenciál prodat zajímavé množství komponent.


Na to tlačí i samotní výrobci, kteří dávají své distributory otevřeně hodnotí a řadí je do různých rychlostních pruhů. Jak to vypadá, když podobné síto spustí největší světové firmy, ukazuje Texas Instruments. V letošním roce ze své oficiální prodejní sítě vyškrtne například Avnet, Compel, Eastronics, MT, Telsys, WPI nebo WT. Svým zákazníkům doporučuje autorizované distributory Arrow Electronics, DigiKey, Mouser nebo přímý nákup na TI.com.

TI zároveň upozorňuje, že autorizovaní distributoři budou mít přednostní dodávky součástek, takže je logické, že u nich je možné získat nejlepší ceny i dodací lhůty a samozřejmě podporu.
Společně s tím TI upozorňuje také na to, že polovodičové výrobky zakoupené mimo autorizovanou distribuční síť mohou být padělané, pozměněné, mimo doporučenou dobu použitelnosti, nebo mohou být nesprávně skladovány. TI také  omezuje záruky a zákaznickou podporu pro polovodičové výrobky zakoupené mimo síť autorizovaných distributorů.


https://www.arrow.com/en/texas-instruments 
https://www.digikey.cz/en/supplier-centers/t/texas-instruments
https://cz.mouser.com/manufacturer/texas-instruments/ 
https://ti.com/buy

Hodnocení článku: