Jste zde

61. ročník MSV v Brně poprvé s Českou národní expozicí Czech Republic: The Country for the Future

V říjnu se na brněnském výstavišti uskuteční největší průmyslový svátek ve střední Evropě. Chybět nebude ani Ministerstvo průmyslu a obchodu. V pavilonu Z spolu s dalšími ministerstvy a státními organizacemi představí Českou národní expozici - Czech Republic: The Country for the Future.

I když by se mohlo zdát, že 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu bude těžit zejména z tradic, již nyní je jasné, že návštěvníkům i účastníkům přinese víc. Tradiční název s přídomkem strojírenský totiž klame tělem, BVV se pro letošní rok podařilo připravit silný průmyslový veletrh. Protože průmysl stojí před výzvou robotizace a digitalizace procesů, je téma digitální továrny v centru pozornosti veletrhu.
To si uvědomují i vystavovatelé, kteří se na veletrhu budou snažit oslovit odborníky z průmyslového sektoru, se kterými se dosud moc nepotkávali. Letos tak mezi nimi návštěvníci najdou řadu softwarových nebo IT firem, včetně Microsoftu, který představí svá průmyslová řešení.

Czech Republic: The Country for the Future

Významnou premiéru bude mít i oficiální zastoupení státních organizací.
„Letošní témata veletrhu jsou Ministerstvu průmyslu a obchodu zvlášť blízká. Co totiž považuji za zcela zásadní pro budoucnost českého strojírenství, potažmo průmyslu, je podpora aplikovaného průmyslového výzkumu, tedy zavádění inovací,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „V celém světě postupně ukazujeme, že jsme zemí pro budoucnost. MSV nemůže být výjimkou. Právě na tomto tuzemském klíčovém průmyslovém svátku se poprvé pod jednou národní střechou představí a služby podnikatelům společně nabídne hned 13 státních organizací: Agentura pro podnikání a inovace, CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka, Česká rozvojová agentura, Exportní a garanční pojišťovací agentura, Ministerstvo obrany, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničí, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví. To vše v souladu s naším směřováním České republiky jako země pro budoucnost, Czech Republic: The Country For The Future. Země, kde podporujeme přidanou hodnotu, nově se od ní mimo jiné odvíjí investiční pobídky. A do výzkumu a vývoje jen z národních zdrojů půjde příští rok historicky nejvíc peněz – 37 miliard korun.“

„Podpora českých podnikatelů za hranicemi ČR je jednou z priorit Ministerstva zahraničí. Velvyslanci mají za úkol pomáhat našim firmám, pronikat na zahraniční trhy, otevírat jim dveře, ale také hájit ekonomické zájmy České republiky. Stejně jako na brněnském veletrhu i v zahraničí se prezentujeme společně s agenturami CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism,“ říká ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Svaz průmyslu a dopravy ČR poskytl záštitu i 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vystavovat na něm bude téměř 50 členských firem Svazu. „První den veletrhu bude jako už tradičně patřit Sněmu Svazu průmyslu. Na něm předáme premiérovi Andreji Babišovi seznam priorit, které jeho vláda musí do konce svého volebního období vyřešit. Týkat se budou energetiky, dopravy a dopravní infrastruktury, trhu práce, vzdělávání, digitalizace a podpory exportu,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

 

Na veletrhu v Brně budou zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Díky České národní expozici návštěvníci na jednom místě získají informace o podpoře investic, exportu a z dalších oblastí. Nebudou chybět ani speciální teritoriální informace, novinky týkající se investičních pobídek, podrobnosti k projektům ekonomické migrace, Operačnímu programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) apod. Součástí unikátní expozice rovněž bude 3D socha z recyklovaného PET materiálu nazvaná Kaleidoskop, která vyhrála mezinárodní studentskou soutěž Digitální továrna. Česká národní expozice přitom bude centrem pavilonu Z. Nebude v ní chybět ani zóna start-upových technologických firem, ukázky virtuální reality a spousta doprovodných akcí včetně seminářů například na téma umělá inteligence.

Kromě toho, že se Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu definitivně podařilo změnit hlavní téma, kdy jde o průmyslové technologie a nikoli o strojírenské výrobky, stojí za pozornost i fakt, že v regionu střední Evropy nemá tento veletrh žádného významného konkurenta a je tak důležitým bodem setkávání s potenciálními zákazníky z Polska, Rakouska, Slovenska i Maďarska.

Mezinárodní strojírenský veletrh se uskuteční od 7. do 11. října 2019 na brněnském výstavišti. Loňského jubilejního ročníku se zúčastnilo 1 651 vystavovatelů z celkem 32 zemí světa. Přijelo víc než 80 tisíc návštěvníků z 57 států, 91 % z nich plánovalo navštívit i letošní ročník. 

Hodnocení článku: