Jste zde

ABB připravuje akvizici společnosti ASTI, výrobce autonomních mobilních robotů

ASTI je globálním lídrem na rychle rostoucím trhu autonomních mobilních robotů (AMR). Akvizice doplňuje řešení s ABB v oblasti robotiky a automatizace, které jí umožní vstup do nových průmyslových segmentů.

ABB oznámila připravovanou akvizici společnosti ASTI Mobile Robotics Group (ASTI), předního světového výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). Díky rozsáhlé sadě softwarových nástrojů pokrývají robotická řešení společnosti ASTI všechny hlavní oblasti, v nichž se autonomní mobilní robotika uplatňuje. Společnost ABB tak bude moci rozšířit svou nabídku v oblasti robotiky a automatizace a stane se jedinou společností, která nabízí kompletní portfolio pro novou generaci flexibilní automatizace. Dohoda o akvizici, která je klíčovou součástí strategie růstu s ABB, byla podepsána 19. července, celá transakce by měla být ukončena v polovině léta 2021. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné podrobnosti týkající se kupní ceny.

ASTI byla založena v roce 1982, sídlí ve španělském Burgosu a zaměstnává více než 300 lidí ve Španělsku, Francii a Německu. ASTI v současné době řídí jeden z největších instalovaných vozových parků AMR v Evropě a má širokou zákaznickou základnu v automobilovém průmyslu, logistice, potravinářství a farmaceutickém průmyslu ve 20 zemích. Od roku 2015 společnost zaznamenala téměř 30% roční růst a v roce 2021 plánuje dosáhnout tržeb ve výši přibližně 50 milionů dolarů.

Systém AMR bude podporovat nebývalou míru flexibility v nejrůznějších segmentech, od výroby, logistiky a intralogistiky přes plnění objednávek (fulfillment) až po maloobchod a zdravotnictví. Umožní rovněž oběma společnostem realizovat společnou vizi, v jejímž rámci chce ABB spolu s ASTI pomoci zákazníkům nahradit dnešní lineární výrobní linky plně flexibilními sítěmi, kde inteligentní AMR autonomně zajišťují přesuny materiálů, dílů a hotových výrobků mezi inteligentně propojenými pracovišti, ať již v továrnách, logistických centrech, laboratořích, nebo obchodech a nemocnicích.

Špičkové portfolio společnosti ASTI v oboru AMR zahrnuje autonomní tahače i širokou škálu řešení pro manipulaci s předměty a jejich přesun (skladové systémy typu „goods-to-person” pro podávání regálů či polic, řešení pro zvedání a přesun výrobků či materiálu), jakož i komplexní nabídku softwaru, od navigace a řízení vozidel přes správu vozového parku a objednávek až po sledovací systémy využívající cloudovou technologii.

Vzhledem k tomu, že celosvětový prodej AMR by měl do roku 2025 dosáhnout přibližně 14 miliard USD s růstem CAGR přibližně 20 %, plánuje ABB rozšířit globální prodej a servisní podporu AMR do 53 zemí.

Sídlo společnosti ASTI ve španělském Burgosu se stane centrálou společnosti ABB pro oblast AMR, v jejím čele bude stát Pascual Boé. Klíčové funkce společnosti, včetně výzkumu a vývoje, inženýringu, produktového a projektového hodnotového řetězce, budou nadále zajišťovány společností ASTI.

ABB výrazně rozšíří výrobní kapacitu v centrále AMR, a podpoří tak plánované rozšíření prodeje v Evropě a Americe. ABB rovněž zřídí asijské centrum AMR, včetně celého hodnotového řetězce a výroby, ve své nové továrně na robotiku, která bude otevřena v Šanghaji v roce 2022, a podpoří tak očekávaný růst AMR v Číně a Asii. Předpokládá se, že v Číně, která je největším světovým trhem s robotikou, bude roční objem prodejů AMR do roku 2025 tvořit 1,8 miliardy dolarů. Akvizice ASTI přichází krátce po oznámení úmyslu společnosti ABB expandovat s robotickou automatizaci do nových odvětví a nabízet ji společnostem, které robotickou automatizaci zatím ještě nevyužívají. V rámci těchto plánů chce ABB rovněž uvést na trh nové rodiny kolaborativních robotů GoFa a SWIFTI a zasadit se o výraznější rozvoj automatizace ve stavebnictví.

Pohled Interact Analysis dokresluje, proč je akvizice pro ABB tak důležitá. ABB je celosvětově třetím největším dodavatelem fixních průmyslových robotů, ale stejně jako ostatní velcí hráči v tomto oboru nemá žádné řešení pro trh mobilních robotů. Ten přitom, mimo jiné i díky růstu logistiky a změnám průmyslu, spojených s covidem, roste rychleji než dosud převažující trh fixních robotů. Je tedy jasné, že pokud i zákazníci ABB řešení AMR potřebují, musí ABB reagovat a svůj podíl na trhu, který v následujících 4 letech dosáhne cca 13 mld dolarů udržet.  ASTI, stejně jako další dodavatelé AMR robotů, rostla v minulých letech o 25% a v Evropě jí momentálně patří pomyslná čtvrtá příčka mezi dodavateli

https://global.abb/group/en

https://www.interactanalysis.com/

Hodnocení článku: