Jste zde

Bluetooth AuraCast – audio broadcast s velkým potenciálem

V červenci Bluetooth SIG zveřejnila finální verzi specifikace Bluetooth LE audio. Tato verze Bluetooth přináší řadu vylepšení komprese, přenosu a ve finále spotřeby a také zcela novou specifikaci pro broadcast.

Veřejné vysílání prostřednictvím Bluetooth může být pro někoho noční můrou, pro jiného velkou výhodou a nástrojem s velkým potenciálem. První, co člověka napadne, je, že do sluchátek mu během poslechu hudby vleze cizí vysílání, například reklamy z obchodu, okolo kterého zrovna jde. Ano, i takové pokusy tu v minulosti byly a dodnes fungují, například v kombinaci lokačních služeb a SMS od operátorů. Na tento trh ale nová specifikace Bluetooth nemíří. Pokud by se Auracast dočkal plného využití svého potenciálu, přinesl by veřejné ticho. Je to možné?
Představte si letištní halu, kde nejsou slyšet nekonečná hlášení příchodů, příletů, nástupů a výzev, ani reklama z obrazovek. Když vás zajímá konkrétní odletová brána, jednoduše si vyberete hlášení pro daný gate a pustíte si ho do svých sluchátek. Audio kanál k obrazovce si otevřete načtením QR kódu. Představte si prohlídku muzea či výstavy, kde každý návštěvník poslouchá tu verzi výkladu nebo informací, které si vybral. Stejně dobře může toto vysílání zprostředkovat asistenční služby pro pacienty klinik nebo pro lidi s různým postižením a přitom diskrétně. Uživatel si svoji verzi audioobsahu vybere na svém telefonu stejně snadno, jako například WiFi síť, ke které se chce připojit.

Výčet aplikací, kde má audio broadcast velký potenciál využití, je přitom velmi dlouhý.  Od konferenčních center, přes auly vzdělávacích center k nemocnicím a klinikám na straně ryze užitkové, ke službám, spojeným s cestováním nebo se zábavou na straně zábavy. Tam se uplatní v restauracích, hotelech, turistických centrech a atrakcích, na stadionech nebo v dopravních terminálech.
Řada z těchto aplikací bude určitě nabízet uživatelům vlastní audiosety pro poslech, v jiných případech se bude spoléhat pouze na mobilní telefon a sluchátka uživatele. Některé analýza předpokládají, že nasazení těchto služeb se může týkat až 60 milionů lokací ve vyspělém světě.

Bluetooth oprávněně očekává, že Auracast zlepší způsob, jakým komunikujeme s ostatními a se světem kolem nás. Mark Powell, generální ředitel Bluetooth SIG také uvedl, že celou specifikaci Bluetooth LE považuje ze největší projekt vývoje specifikací v historii Bluetooth SIG. Kromě zavádění nových funkcí do zvuku Bluetooth nabízí LE Audio novou flexibilní architekturu, která poskytuje ideální platformu pro budoucí inovace bezdrátového zvuku.

Pro vývojáře to znamení jediné, že o Auracast od svých zadavatelů nyní uslyší a budou muset nabrat alespoň minimum informací, aby věděli, o co běží.

bluetooth.com/le-audio 
bluetooth.com/auracast/developers/

Hodnocení článku: