Jste zde

Bosch zvyšuje kapacitu výroby čipů z karbidu křemíku

Cílový segment automotive, vlastní technologie i velkorysá podpora německé vlády a EU charakterizují úspěšný rozjezd sériové výroby SiC čipů firmy Bosch.

Bosch uvádí do plného provozu výrobní závod na čipy v Drážďanech a současně modernizuje závod v v Reutlingenu. Kromě samotné vize, že je lepší čipy vyrábět v Evropě než jinde na světě, se firmě Bosch povedlo také načasování. Spuštění provozu v Drážďanech v roce 2021 znamenalo skok vpřed ve chvíli, kdy ostatní dodavatelé rozpačitě přešlapovali a čekali, jak situaci na trhu ustojí. Stejně dobře vyšlo načasování dalšího projektu, a to vývoje vlastní technologie pro výrobu výkonových čipů na bázi karbidu křemíku (SiC). Poptávka je v době umělé elektrovozové horečky v podstatě nekonečná, a jakékoli zlepšení parametrů výkonové elektroniky z hlediska ztrát a účinnosti přináší cenné kilometry na ukazatelích dojezdu vozů. A nejen to, protože čipy SiC také vydávají podstatně méně ztrátového tepla, výkonová elektronika vystačí s levnějším a jednodušším chlazením.

Pro výrobu SiC čipů vyvinul Bosch své vlastní výrobní procesy, které používá k výrobě speciálních polovodičů od začátku roku 2021. První série byly určeny jako vzorky pro zákaznické ověření. V budoucnu má Bosch v úmyslu rozšířit svou výrobní kapacitu pro výkonové polovodiče SiC na jednotkový objem v řádu stovek milionů. Zároveň se spuštěním továrny v Drážďanech pro to získal prostor v Reutlingenu, kde rozšiřuje provoz ve clean roomech o dalších 1000 metrů čtverečních a příští rok přibude dalších 3000 metrů. Paralelně se pracuje také na druhé generaci SiC čipů, které budou ještě efektivnější a měly by být připraveny pro sériovou výrobu od roku 2022. Bosch získává podporu pro vývoj těchto inovativních výrobních procesů pro SiC polovodiče od německého Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky (BMWi) jako součást programu „Important Project of Common European Interest (IPCEI) Microelectronics“.

Poptávka po výkonových polovodičích z karbidu křemíku na celém světě roste. Prognóza společnosti Yole pro výzkum trhu a poradenství naznačuje, že do roku 2025 poroste trh SiC jako celek v průměru o 30 procent ročně na více než 2,5 miliardy dolarů. S přibližně 1,5 miliardami dolarů se očekává, že trh s automobily SiC bude představovat největší podíl. Ve výkonové elektronice elektrických vozidel zajišťují čipy z karbidu křemíku, že řidiči mohou na jedno nabití baterie ujet výrazně dále – v průměru o 6 procent dále než u jejich čistě křemíkových protějšků. Aby bylo možné uspokojit stále se zvyšující poptávku po těchto polovodičích, bylo již v roce 2021 přidáno dalších 1 000 metrů čtverečních do prostor čistých prostor v továrně na výrobu oplatek Bosch v Reutlingenu. Dalších 3 000 metrů čtverečních přibude do konce roku 2023. Všechny nové linky budou zpracovávat 200mm křemíkové wafery, takže i to přinese proti dosud používaným 150mm polotovarům nárůst výrobní kapacity.

www.bosch.de/ 

Hodnocení článku: