Jste zde

Čerstvý vítr pro RISC-V?

Společnost, založená v Německu, se bude snažit urychlit komercializaci budoucích produktů založených na open-source architektuře RISC-V. Zakladatelé Bosch, Infineon, Nordic, NXP a Qualcomm.

Společné vývojové projekty velkých hráčů se obvykle odehrávají v rámci asociací nebo konsorcií. Jen výjimečně se stane, že by firmy společně zakládaly nový podnik.
V tomto případě se jeho zakladateli stávají Robert Bosch, Infineon Technologies, Nordic Semiconductor, NXP Semiconductors a Qualcomm Technologies.

Předmětem společného zájmu je RISC-V, vývoj hardwaru nové generace a komercializace budoucích produktů, založených na této architektuře. Cílem soustředění aktivit do jedné firmy je zajištění kompatibility produktů i standardizace referenční architektury, která pomůže vytvořit řešení široce používaná v průmyslu. Počáteční zaměření aplikací bude v automobilovém průmyslu, ale s případným rozšířením o mobilní zařízení a IoT.

Zakladatelé firmy si slibují, že další přijetí technologie RISC-V podpoří rozmanitost v elektronickém průmyslu – sníží překážky vstupu menších a vznikajících společností a umožní větší škálovatelnost pro zavedené výrobce.
Z toho kroku je patrné, že asociace RISC-V (riscv.org/) se ocitla v patové situaci. Její spíše nekomerční zaměření, spojené s účinkováním vědeckých institucí nepřineslo v posledních letech výsledky, které by jakkoli kopírovaly současný technologický a komerní vývoj. Firmy, zastoupené s asociaci jsou spíše okrajovými hráči. Nová firma, založená šsičkami oboru tak asociaci přímo obchází.

Například Qualcomm vidí v RISC-V velký potenciál. Pro vývojáře produktu to eliminuje problém s vazbou na omezené portfolio jader dostupných z proprietárního ISA. A odstraňuje potřebu investovat značné licenční poplatky do vývoje nového procesoru s využitím proprietárního ISA. RISC-V otevírá možnost pro jakoukoli společnost na světě, aby mohla vyvíjet tento procesor bez poplatků nebo licenčních poplatků. Vývojáři produktů mohou přizpůsobit RISC-V tak, aby mohli přesně navrhovat cíle konečného produktu. Tato otevřenost, flexibilita a škálovatelnost je pro nás i další společnosti mimořádně atraktivní.

nxp.com
https://www.qualcomm.com/news/onq/2023/09/what-is-risc-v-and-why-were-unlocking-its-potential 

Hodnocení článku: