Jste zde

Dotdot: univerzální jazyk pro IoT od Zigbee

Zigbee aliance představila na veletrhu CES další ze svých protokolů. Tentokrát nedostal jen nové číslo verze, ale hned nový název.

Univerzální jazyk Dotdot se chce stát unifikovaným komunikačním jazykem IoT, který umožní chytrým zařízením spolupracovat na jakékoli síti.  Aby to bylo možné, musí se zbavit závislosti na nižších síťových vrstvách. Hlavní doménou jazyka dotdot by tedy měla být aplikační vrstva. Že to jde, ukázali společně někteří členové Zigbee aliance spolu s Thread Group. O protokolu Thread jsme psali v minulosti.
Zigbee aliance chce přesvědčit výrobce IoT zařízení o tom, jak je užitečné, aby jejich zařízení vzájemně komunikovala. Ano, vize je taková, že krabičky Philipsu by mohly komunikovat s Blackberry a tak dále. Obě firmy byly vybrány namátkou ze seznamu členů Zigbee aliance a ukazují hned dva body, které stojí v cestě:

  • Proč by vysavač Philips chtěl komunikovat s Blackberry?
  • Jak se spojí a najdou mezi sítěmi (např. domácí Bluetooth Low Energy a LTE)?

Každý vývojář i IT specialista dnes těžko najdou smysluplnou odpověď na obě tyto otázky. Je tedy zřejmé, že Zigbee aliance tímto výkopem míří zejména do vlastních řad a předpokládá, že zařízení, která používají Zigbee získají možnost jednoduše komunikovat mezi sebou. Tato novinka tak možná odstraňuje jen drobný nedostatek, že současné specifikace Zigbee PRO, RF4CE a IP se od sebe vzdálily tak, že nejsou 100% schopné komunikovat mezi sebou.
To částečně potvrzuje i vyjádření Silicon Labs, kde vidí perspektivu Dotdot zejména ve škálovatelnosti zařízení Zigbee a jednoduchém vývoji nových zařízení. Titulek článku tak namísto univerzální jazyk pro IoT od Zigbee může znít Univerzální jazyk pro Zigbee.

www.speakdotdot.com , www.zigbee.org

Hodnocení článku: