Jste zde

Firmy se odhlašují z veletrhu Embedded World

Veletržní správa ujišťuje, že veletrh proběhne bez komplikací, ale některé významné firmy se odhlašují. Situaci pro vás sledujeme.

Jsou před námi tři největší veletrhy Embedded World (25-27 únor), Light & Building  (8-13. březen), a Hannover Messe (20-24.duben), které hýbou světem elektrotechniky. K nim patřil také  MWC Barcelona , měl se konat 24.-27.února, ale 12. února byl pořádající asociací GSMA zrušen.  
První na řadě je tak Embedded World příští týden a situace není vůbec příznivá. Svoji účast zrušilo již řada firem. Minulý týden to byl  například Microchip, ST Micro, Renesas, Digi International, ROHM Semi nebo Telit. Řada z nich řešila  současně svoji prezentaci na Embedded Worldu a MWC. Po první vlně se nyní k tomuto trendu přidávají další, aktuálně své rozhodnutí potvrdily distributoři  Digi-Key a Farnell.

Norimberská veletržní správa ujišťuje, že veletrh proběhne, opatření jsou v souladu s doporučeními EU a WHO, aktuální informace jsou na speciální stránce. O tom, že jde o horké téma svědčí i to, že z nenápadné poznámky se celé téma dostalo na homepage veletrhu.
Veletržní správa má řadu argumentů od vysokých hygienických standardů výstaviště, až po spolupráci s orgány státu, které pořádání veletrhu nijak neomezují. Tématu věnuje řadu otázek a odpovědí. Z pohledu středoevropana mají i několik jednoduchých a silných argumentů, včetně toho, že v době, kdy je současná situace s koronavirem známá, proběhla řada konferencí a veletrhů bez sebemenších potíží. Když si tedy v Praze sednete do auta a odjedete do Norimberku, kde strávíte den, není to větší riziko, než cesta metrem v ranní špičce.

Jak to vidí svět?

To, jak realitu vnímáme my, ovlivňuje kulturní i politické zázemí Evropy, stejně jako dostupnost sousedního Německa. Pro účastníky z mimoevropských zemí se objevují silné argumenty, proč si účast nebo návštěvu rozmyslet.
Situace v letecké dopravě je velmi turbulentní, protože letiště a dopravní společnosti zavádějí různá bezpečnostní opatření s okamžitou platností. Možnost, že se cestující ocitnou v karanténě v cizí zemi roste, stejně jako možnost, že se mezi cestou tam a zpět zcela změní dispozice a regulace pohybu osob. To je mimochodem je i jedním z důvodů, proč korporace silně nedoporučují služební cesty, aby nemusely řešit vzniklé problémy svých zaměstnanců a nést zbytečné náklady.

Pro americké firmy a nadnárodní korporace je důležitý také společensky odpovědný a etický přístup. Sešlo se najednou několik faktorů: ohrožení operací v Číně, včetně pravděpodobných výpadků dodávek součástek, nejistá situace na asijských trzích již od roku 2019 a období, kdy americké akciové společnosti reportují výsledky. Celkově není co slavit a není čas podstupovat zbytečná rizika. Rozhodnutí o neúčasti na veletrhu je tak v duchu společenské odpovědnosti firem. Chrání tím nejen své zaměstnance, ale přeneseně i  návštěvníky i tisíce lidí, kteří cestovat musí. Tím se distancují od možného rizika, ať je sebemenší. A přesun desítek lidí mezi rizika jistě patří.
Seznam firem, které se takto rozhodly roste každým dnem. Od 12. února oznámily své rozhodnutí (často ve spojení s MWC) firmy Microchip ST Micro RenesasDigi InternationalROHM Semi , NXP nebo Telit. V pondělí 17.2. své rozhodnutí oznámila Digi-Key a potvrdil Farnell, stejně jako mateřský Avnet. Uvádíme pouze ty firmy, u kterých je možné informaci přímo ověřit. Je otázka, kolik dalších firem se přidá a zda se to dozvíme předem.

Nesmíme také zapomínat, že od 10.do13. listopadu většina těchto firem plánuje účast na veletrhu Electronica v Mnichově a lze předpokládat, že situace v tomto termínu bude výrazně lepší. 
 

Hodnocení článku: