Jste zde

Embedded World bude, počet odhlášených stoupá

Aktuálně k 24.2: Veletržní správa ujišťuje, že embedded world proběhne bez komplikací, ale některé významné firmy se odhlašují. Situaci pro vás sledujeme.

Jsou před námi největší veletrhy Embedded World (25-27 únor),  a Hannover Messe (20-24.duben), které hýbou světem elektrotechniky. K nim patřily také  MWC Barcelona , měl se konat 24.-27.února, ale 12. února byl pořádající asociací GSMA zrušen, stejně jako Light+Building na začátku března. Ten veletržní správa 24.února odřekla a přesunula na září.
První na řadě je tak Embedded World  a situace není vůbec příznivá. Svoji účast zrušilo již řada firem. Minulý týden to byl  například Microchip, ST Micro, Renesas, Digi International, ROHM Semi nebo Telit. Řada z nich řešila  současně svoji prezentaci na Embedded Worldu a MWC. Po první vlně se nyní k tomuto trendu přidávají další jako Arm, aktuálně své rozhodnutí potvrdili také distributoři  Digi-Key, Arrow, Farnell, Codico a další: Bridgetek, FTDI, Silicon Labs nebo Toshiba. 
Ve chvíli, kdy se vedení Nurnberg Messe snažilo situaci uklidnit pro nás typickým německým způsobem, odhlásily se další firmy, tentokrát překvapivě i ty, které mají silné zázemí v Německu: Mouser, Kontron, Recom Power a Solid Run. 

Norimberská veletržní správa ujišťuje, že veletrh proběhne, opatření jsou v souladu s doporučeními EU a WHO, aktuální informace jsou na speciální stránce. O tom, že jde o horké téma svědčí i to, že z nenápadné poznámky se celé téma dostalo na homepage veletrhu.
Veletržní správa má řadu argumentů od vysokých hygienických standardů výstaviště, až po spolupráci s orgány státu, které pořádání veletrhu nijak neomezují. Tématu věnuje řadu otázek a odpovědí. Z pohledu středoevropana mají i několik jednoduchých a silných argumentů, včetně toho, že v době, kdy je současná situace s koronavirem známá, proběhla řada konferencí a veletrhů bez sebemenších potíží. Když si tedy v Praze sednete do auta a odjedete do Norimberku, kde strávíte den, není to větší riziko, než cesta metrem v ranní špičce. O tom, že za bezpečností a pořádáním veletrhu si pevně stojí, zopakovali ředitelé v prohlášení 18.2. zde, vzápětí ovšem rozhodli o tom, že zmenší celkovou plochu veletrhu, aby zaplnili vzniklé mezery. Z plánu výstavy tak zmizela hala 5.  

Jak to vidí svět?

To, jak realitu vnímáme my, ovlivňuje kulturní i politické zázemí Evropy, stejně jako dostupnost sousedního Německa. Pro účastníky z mimoevropských zemí se objevují silné argumenty, proč si účast nebo návštěvu rozmyslet.
Situace v letecké dopravě je velmi turbulentní, protože letiště a dopravní společnosti zavádějí různá bezpečnostní opatření s okamžitou platností. Možnost, že se cestující ocitnou v karanténě v cizí zemi roste, stejně jako možnost, že se mezi cestou tam a zpět zcela změní dispozice a regulace pohybu osob. To je mimochodem je i jedním z důvodů, proč korporace silně nedoporučují služební cesty, aby nemusely řešit vzniklé problémy svých zaměstnanců a nést zbytečné náklady. Na základě těchto argumentů se rozhodla svoji účast zrušit i Toshiba, která, ač má evropskou centrálu v Německu, předpokládala, že na expozici budou zejména kolegové ze Singapuru.

Pro americké firmy a nadnárodní korporace je důležitý také společensky odpovědný a etický přístup. Sešlo se najednou několik faktorů: ohrožení operací v Číně, včetně pravděpodobných výpadků dodávek součástek, nejistá situace na asijských trzích již od roku 2019 a období, kdy americké akciové společnosti reportují výsledky. Celkově není co slavit a není čas podstupovat zbytečná rizika. Rozhodnutí o neúčasti na veletrhu je tak v duchu společenské odpovědnosti firem. Chrání tím nejen své zaměstnance, ale přeneseně i  návštěvníky i tisíce lidí, kteří cestovat musí. Tím se distancují od možného rizika, ať je sebemenší. A přesun desítek lidí mezi rizika jistě patří.
Seznam firem, které se takto rozhodly roste každým dnem. Od 12. února oznámily své rozhodnutí (často ve spojení s MWC) firmy Microchip ST Micro RenesasDigi InternationalROHM Semi , NXP nebo Telit. V pondělí 17.2. své rozhodnutí oznámila Digi-Key a potvrdil Farnell, stejně jako mateřský Avnet, dále Arm, FTDI, Bridgetek nebo Toshiba. Kolem 19.2. seznam rozšířila loha firem Recom Power, Mouser, Solid Run, silicon Labs nebo Kontron. Uvádíme pouze ty firmy, u kterých je možné informaci přímo ověřit. Je otázka, kolik dalších firem se přidá a zda se to dozvíme předem.

Nesmíme také zapomínat, že od 10.do13. listopadu většina těchto firem plánuje účast na veletrhu Electronica v Mnichově a lze předpokládat, že situace v tomto termínu bude výrazně lepší. 
 

Hodnocení článku: