Jsou před námi největší veletrhy Embedded World (25-27 únor) a Hannover Messe (20-24.duben), které hýbou světem elektrotechniky. K nim patřil také MWC Barcelona, měl se konat 24.-27.února, ale 12. února byl pořádající asociací GSMA zrušen. 24. února byl odložen Light & Building ( původně 8-13. březen), předběžně na polovinu září.
První na řadě je tak Embedded World příští týden a situace není vůbec příznivá. Svoji účast zrušila řada. Veletrhy obvykle bývají časovým mezníkem, ke kterému firmy cílí harmonogramy vývoje. Jak už to bývá, tak výroba finálního produktu, se kterými daná společnost oslní elektrotechnický svět, je naplánována na pár měsíců před veletrhem. Čína je obrovským hráčem ve výrobě a vývoji elektrotechnických zařízení, a to se určitě projeví na průběhu veletrhů. V ohrožení je nejen čínská účast, ale také fungování řady nadnárodních korporací, které ztrácí spojení se závody i vývojovými centry v Číně.
Vývojový tým dokončuje finální verzi firmware a čeká se na finální hardware, aby se odladili poslední nedostatky. Jenže do toho přichází něco, co očekával málokdo. Čína – obrovský globální hráč ve výrobě a vývoji elektronických zařízení je paralyzována virem, proti kterému nepomůže ani nejdokonalejší zabezpečení v síti. Některé firmy sice dokázaly vyrobit jednotlivé produkty, ale nemá je kdo poslat z Číny, jelikož mnoho továren je zavřených a jsou v karanténě.
Nejedná se jen o výrobu, ale v Číně má mnoho korporací také vývojová centra. Korporátní firmy mají své týmy rozděleny všude po světě a je běžné, že hardware se vyvíjí například v Evropě, software se vyvíjí v Americe a cloudové služby se vyvíjí právě v Čině. Pokud máme hotový hardware a v něm odpovídající software, tak nemusí být vyhráno. Celý systém je navržený jako celek a musí se připojit ke cloudu, aby zákazník mohl plně využít nové funkce daného systému. Co dělat, když cloud není připraven?
Jak ovlivní aktuální situace samotné veletrhy, je těžké odhadnout. Je vidět, že se i organizátoři veletrhů se pečlivě připravují. Například na veletrhu Light & Building budou připraveni lékaři a všude budou rozmístěny desinfekční prostředky. O všem informují na webových stránkách. Podobné informace lze nalézt i na webu veletrhu embedded world , včetně obsáhlých FAQ.
Že nemusí být vše vyřešeno, ukázal MWC. Podobné informace zveřejnil na konci ledna , o několik dní později (12.2.) konferenci zrušil Proč se tak stalo, není těžké domyslet. Zatímco u veletrhů v Německu se účast firem z Číny a Asie počítá v podílu kolem 5-15%, MWC je v situaci daleko složitější. Hlavním tématem jsou totiž projekty 5G sítí a jejich tahounem je právě asijský trh. MWC má na rozdíl od veletrhů daleko silnější konferenční formát. Konferenční sály, kde klimatizace nelítostně míchá vše živé ve vzduchu a distribuuje na tisíce hlav najednou, představují největší riziko. Reálně by tak jeden přenašeč mohl způsobit problémy tisícům účastníků a jak GSMA podotkla, i obyvatelům Barcelony. Zde se objevuje ještě jeden faktor, spojený s cestováním z a do Asie. Jestliže se někomu podaří na veletrh odjet, není rozhodně jisté, že při návratu bude do své země bez problémů vpuštěn.
Například u veletrhu embedded world organizátoři předpokládají, že čínští vystavvovatelé z regionu Hubei vůbec nedorazí (podle veletržní správy je to pod 5% z celkového počtu) a méně bude také návštěvníků z Číny. Celkový dopad na návštěvnost by ale neměl být větší, než jedno procento.
Přímo se k této otázce postavil také Terinvest, pořadatel veletrhu AMPER (17.-20. 3.). Po dohodě s 23 čínskými vystavovateli nebude na veletrhu AMPER 2020 žádná přímá účast firem z této země, případná prezentace bude pouze formou účasti zástupců daných společností z Evropy. Opatření se netýká prezentace vystavujících z Hongkongu a Taiwanu, kteří podstupují patřičná protiepidemická opatření. Informace byla zveřejněna 12.2. na webu veletrhu.
Stopka na služební cesty
Mnoho firem již omezilo nebo přímo zakázalo služební cesty, a to nejen do Číny. Příkladem je Siemens, Hyundai nebo Airbus a další firmy. Jejich přístup charakterizuje formulace: "Nejedná se přímo o zákaz cest, ale silné doporučení, aby všechny aktivity, které lze provést jinou formou, například videokonferencí, proběhly bez osobní účasti." Dvě mouchy jednou ranou tak zabijí finanční manažeři, kteří pokryjí riziko nákazy i horšící se výhledy výsledků a nutné "cost cuts". Že jsou služební cesty jedním z prvních výdajů, které lze ořezat, si určitě pamatuje většina ostřílených zaměstnanců z let 2008 a 2009. Je otázka, jak se situace vyvine, ale omezení cestování se jen tak rychle nezmění.
Světová zdravotnická organizace vydala doporučení o eliminaci služebních cest: https://www.who.int/ith/2019-nCoV_advice_for_international_traffic/en/.
Zpět k veletrhům. Kromě ohrožení mezinárodních projektů se to týká i účasti. Nemalá část vystavovatelů totiž pochází z Číny, jak ukazují následující data:
- MWC (zrušen) - jen vystavovatelů z Číny bylo registrováno přes 150
- Embedded World (25-27 únor) – seznam vystavovatelů obsahuje 112 vystavovatelů z Číny
- Hannover Messe (20-24. duben)– partnerskou zemí je Indonésie a seznam vystavovatelů obsahuje 691 firem z Číny a Hong Kongu
- Light Building (zrušen) – cca 400 vystavovatelů z Číny a okolních zemí Asie
Jedna otázka je počet vystavovatelů, druhou neznámou jsou samotní návštěvníci. A na tu organizátoři veletrhů dostanou odpověď až v reálných číslech. Proto se pořadatelé také soustředí na získání návštěvníků z bezprostředního okolí, včetně Česka.
Nejenom výrobci zařízení mají problémy. I distributoři součástek, které mají obrovské sklady v Číně nemohou dodávat součástky, a tak bude docházet k výpadkům, které ovlivní budoucí produkci. Co to udělá s celým elektrotechnickým průmyslem to ukáže čas. Není to tak dávno, co tu byla krize dodávek keramických kondenzátorů. Teď se to bude týkat mnoha druhů součástek zároveň.