Jste zde

IIOT: vzniká standard pro průmyslový internet věcí

Vysoký výkon, operace v reálném čase, komunikace technologií různých výrobců – to jsou vlastnosti, které slibuje platforma TSN, jejíž vznik v těchto dnech oznámilo Konsorcium IIC.

Pod toto oznámení se vedle konsorcia Industrial Internet Consortium (IIC) podepsaly firmy Cisco, Intel, National Instruments, Bosch Rexroth, Kuka, Schneider Electric a TTTech. Testovací platforma, která má urychlit vývoj zařízení pro průmyslové aplikace, bude plně odpovídat standardu IEEE802, nazývanému Time Sensitive Networking (TSN).

Aktéři dohody slibují vytvoření platformy TSN jako otevřené síťové infrastruktury, která umožní vzájemnou komunikaci a integraci strojů a zařízení mnoha výrobců s garantovaným výkonem a spolehlivostí. Klíčovými prvky, které standard pro Industry Internet of Things (IIOT) musí vyřešit, je řízení a synchronizace v reálném čase – tedy vlastnosti, které standardní Ethernet nemá. Bez nich nemůže bezpečně a spolehlivě fungovat například vzájemná komunikace robotů a dopravníků, transportních systémů nebo řízení energetických sítí. Vedle toho by TSN měl řešit spojení technologií s řídícími aplikacemi, které běží na standardních IT prostředcích.

Společný vývoj standardu je nepochybně správná cesta, otázkou zůstává, jak bude otevřený a kdy budou dostupné reálné výsledky této iniciativy. O tom zprávy zatím mlčí.

Hodnocení článku: 

Komentáře

Příjde mi, že v článku musí chybět nějaká podstatná informace, protože jinak to vypadá, že se snaží vymyslet něco, co už je několikrát vymyšleno. Průmyslových ethernetů je celá řada. Na výše uvedené mi nejlépe sedí Ethernet Powerlink od EPSG, ale našli by se i další.