Jste zde

Intel sází na Evropu, postaví továrny v Německu

Intel oznámil plány na investice ve výši více než 33 miliard eur na vybudování špičkového výrobního závodu na výrobu polovodičů v Německu, na zřízení nového R&D centra ve Francii a na rozšíření kapacit v závodech v Irsku, Itálii, Polsku a Španělsku. 

Díky této investici Intel přinese svou nejpokročilejší technologii na kontinent, pomůže EU vytvořit evropský čipový ekosystém nové generace a bude řešit globální potřebu vyváženějšího a odolnějšího dodavatelského řetězce. Plány Intelu nepochybně souvisí s dotačním programem EU pro oblast výroby polovodičů a také s problémy dodavatelského řetězce, se kterými se trh potýká již dva roky. Intel také reflektuje fakt, že Evropa míří směrem k větší vlastní produkci vyspělých technologií, takže v budoucnu bude cílovou destinací pro velkou část produkce čipů.

V počáteční fázi Intel plánuje postavit dvě první továrny na výrobu polovodičů svého druhu v německém Magdeburgu, hlavním městě Saska-Anhaltska. Plánování začne okamžitě, se zahájením stavby se počítá v první polovině roku 2023 a spuštěním výroby v roce 2027 Očekává se, že nové továrny budou dodávat čipy využívající nejpokročilejší tranzistorové technologie Intelu RibbonFET, které budou sloužit potřebám zákazníků i vlastním čipům Intel pro Evropu a globálně jako součást strategie společnosti IDM 2.0.

V centru Evropy a se špičkovými talenty, vynikající infrastrukturou a stávajícím ekosystémem dodavatelů a zákazníků je Německo ideálním místem pro zřízení nového středobodu – „Silicon Junction“ – pro pokročilou výrobu čipů. Intel plánuje zpočátku investovat 17 miliard eur, vytvoří 3 000 stálých pracovních míst v oblasti high-tech u Intelu a desítky tisíc dalších pracovních míst u dodavatelů a partnerů. Intel plánuje noou síť center označovat jako Silicon Junction, spojovací bod pro další centra inovací a výroby v celé zemi a regionu. 
Intel také pokračuje v investicích do rozšíření centra Leixlip v Irsku, utratí dalších 12 miliard eur a zdvojnásobí výrobní prostor, aby přinesl procesní technologii Intel 4 do Evropy a rozšířil služby výroby polotovarů. 

Intel a Itálie navíc zahájily jednání o vytvoření nejmodernějšího back-endového výrobního závodu. S potenciální investicí až 4,5 miliardy eur by tato továrna vytvořila přibližně 1 500 pracovních míst společnosti Intel plus dalších 3 500 pracovních míst u dodavatelů a partnerů, přičemž provoz by měl být zahájen v letech 2025 až 2027. Intel a Itálie mají za cíl vytvořit z tohoto závodu první ze svých typu v EU s novými a inovativními technologiemi. 

www.intel.com

Hodnocení článku: