Jste zde

KNX IoT – open source s pomalým rozjezdem

S expanzí do světa IoT pomocí KNX IoTech KNX aspiruje na pozici mezi největšími ekosystémy trhu automatizace domácností a budov.

Propojení světů KNX a IoT má technický potenciál, je ale stále daleko od aplikačních možností. Standard KNX si s sebou nese svoji historii. Původně jednoduchá technologie signalizace po jenom páru vodičů postupně přidávala další funkcionality, ale dostupnost IP technologií ji rychle předběhla. O té doby KNX nezbývá, než se snažit mezeru zaplnit. Díky protokolu KNXnet/IP může KNX využívat IP sítě ke komunikaci mezi zařízeními i mezi servery a klienty. 
Většina výrobců ovšem vsadila na IP technologii ve spojení s bezdrátovým přenosem i za cenu potřeby řešení vyšších bezpečnostních rizik. Bonusem IP technologie je jednodušší komunikace mezi různými protokoly a také dnes již zcela samozřejmá interakce s mobilními telefony a obslužnými terminály. 

S expanzí do světa IoT pomocí KNX IoTech KNX aspiruje na pozici mezi největšími ekosystémy trhu automatizace domácností a budov. Zavedení open-source stacku se asociace KNX rozhodla pomoci výrobcům s vývojem KNX IoT produktů poskytnutím KNX IoT stacku. V tomto konkrétním případě se open-source stack KNX IoT týká operačního systému nové generace zařízení KNX IoT, která přijde.
Stack je dostupný zdarma, což samozřejmě výrazně snižuje finanční limit pro vývojáře. Asociace KNX očekává, že kromě stacku nabídne i některé základní aplikace, jako je přepínání a stmívání, aby vývojářům bez zkušeností s KNX usnadnila začátek.

KNX si od projektu slibuje, že nové produkty IoT budou uváděny na trh podstatně rychleji, což má pomoci systémovým integrátorům k nasazení v projektech KNX.  Ačkoli je projekt v realizaci od roku 2017, KNX přiznává, že komerčně dostupná zařízení KNX IoT jsou stále na obzoru, nebo ve stádiu „proof-of-concept“. Ve všech případech vývojáře čeká stejný certifikační proces, jako u zařízení KNX Classic.

https://github.com/KNX-IOT 
https://www.knx.org/knx-en/newsroom/en/news/KNX-Journal-2023-is-now-available/

Hodnocení článku: