V rámci akce AWS Re:Invent oznámil AWS spuštění více než 30 nových zón v hlavních městech po celém světě. Nové AWS Local Zones startují od příštího roku ve 21 zemích včetně Argentiny, Austrálie, Rakouska, Belgie, Brazílie, Kanady, Chile, Kolumbie, České republiky, Dánska, Finska, Německa, Řecka, Indie, Keňa, Nizozemí, Norska, Filipín, Polska, Portugalska, Jižní Afriky a dalších 16 Local Zones napříč USA. Cílem je umožnit zákazníkům obsluhovat své uživatele po celém světě s ještě nižší latencí.
Local Zones jsou typem infrastruktury, v rámci které AWS umístí výpočetní, úložné a databázové služby blíže k místům s větším počtem obyvatel, s průmyslem a IT centry, a kde dodnes žádné pokrytí v rámci AWS regionů neexistovalo. Odtržení od regionu uživatele bylo dosud častým argumentem, proč se služby AWS neprosadily při vývoji aplikací. Roli hrály mimo jiné i rozdílné výklady právních norem ohledně zacházení s citlivými daty.
Po technické stránce umožní lokální datové centrum spouštění aplikací, které vyžadují jednocifernou milisekundovou latenci, tedy například hraní v reálném čase, hybridní migrace, tvorba mediálního a zábavního obsahu, živé streamování videa, technické simulace či AR/VR.
Zdroje Amazonu pro cloud computing jsou hostovány na několika místech po celém světě. Umístění se skládá z AWS regionů, dostupných zón (Availability Zones) a lokálních zón (Local Zones). Každý AWS region je samostatnou geografickou oblastí, která má několik izolovaných míst, které jsou značeny jako dostupné zóny. AWS Cloud zahrnuje 81 dostupných zón v rámci 25 geografických oblastí po celém světě.
Mapa lokalit AWS (stav 2021)
Každá AWS Local Zone je rozšířením daného AWS regionu, kde je možné spouštět aplikace citlivé na latenci pomocí služeb AWS, jako je Amazon Elastic Compute Cloud, Amazon Virtul Private Cloud, Amazon File Storage a Amazon Elastic Load Balancing, a to v geografické blízkosti ke koncovým uživatelům. AWS Local Zones poskytují širokopásmové a zabezpečené připojení s regionálním AWS, což umožňuje bezproblémové připojení k celé řadě služeb v regionu prostřednictvím stejných rozhraní API a sady nástrojů.
Dá se tedy očekávat, že AWS se i v případě střední Evropy stane jednou z prvních voleb technického řešení cloudových IoT aplikací. Zpozornět by tak měli nejen vývojáři, ale také distributoři, kteří kity pro AWS dosud v Česku aktivně nenabízeli.