Jste zde

Makerská komunita přináší renesanci inovací

V loni na podzim na Festivalu Maker Faire v Římě se sešlo více vystavovatelů i návštěvníků než se čekalo. Markeři nastoupili v plné síle a své zkušenosti v oblasti nových technologií si mohli navzájem vyměňovat v rámci komunity.

Inovace se poněkud zastavily a na několik let ustoupily do pozadí díky problémům, způsobeným nedostatečným množstvím v dodavatelském řetězci za poslední tři roky. Nyní inovace zrychlují a dokonce předbíhají stav, ve kterém by byly, kdyby k pandemii vůbec nedošlo. Tempo inovací je na bezprecedentní trajektorii, protože jsou k dispozici nové technologie usnadňující návrhy produktů a dostupnost dílů se znovu otevírá společně s čirým nadšením komunity makerů inovovat. Zde je několik postřehů o tom, jak makeři a ekosystém kolem nich připravují náš svět na renesanci inovací.

Touha po poznání je větší než kdykoli dříve. Po dvou letech přerušení kvůli pandemii se účast na festivalu Maker Faire v Římě loni na podzim stala neuvěřitelným zážitkem, kde byl počet přítomných větší, než se očekávalo. Makeři nastoupili v plné síle a své zkušenosti v oblasti nových technologií si mohli navzájem vyměňovat v rámci komunity. Nadšení studentů, kteří se zúčastnili, a inovace, na kterých pracují, jsou ohromující. Například jedna skupina studentů vytvořila autonomní vůz Formule 1 zaměřený na bezpečnost a udržitelnost, které jsou dnes i v budoucnu v našem světě tolik zásadní. Jako digitální domorodci se tato příští generace chystá exponenciálně stavět na pokroku generací minulých, protože digitální nástroje jsou jejich druhým jazykem. 

Kitronik je stále králem. Když přemýšlíme o tom, jak vzbudit vášeň a inovativního ducha u příští generaci konstruktérů, nikdo to nedokáže lépe než Kitronik. Například na festivalu Maker Faire v Římě využili dvě ze svých mikro:bitových platforem k vytvoření robotické fotbalové (v USA soccerové) hry na dálkové ovládání s hřištěm a vším ostatním. Tvrzení, že to lidem pomohlo pochopit, proč má smysl zapojit se a studovat techniku včetně funkce a komunikace robotů, je skromné vyjádření. Nemluvě o tom, jak je to zábavné!

Platforma Arduino je dospělá. Arduino skutečně oživilo svou tříbodovou strategii. Arduino mělo vždy silnou pozici jak v komunitě makerů, tak v oblasti vzdělávání, nedávné zajištění financování ve výši 32 milionů dolarů však zvýší prodej řešení pro podniky s názvem Arduino Pro. Na festivalu Maker Faire v Římě tato platforma prezentovala působivé AI Edge řešení strojového vidění s komponenty Nicla.

Nízkonákladový mikrokontrolér Raspberry Pi hraje na strunu výrobců a dodavatelů. Žádný mikrokontrolér (MCU) v historii nezaznamenal tak okamžitý úspěch, jako RP2040. Zatímco Raspberry Pi bylo neuvěřitelně úspěšné se svými jednodeskovými řadiči (SBC), oznámilo zavedení svého prvního nízkonákladového mikrokontroléru (MCU) a trh makerů jej přijal téměř přes noc. Téměř každý dodavatel pro makery včetně společností Adafruit, SparkFun, Pimoroni, Kitronik a SEEED Studios přispěl k ekosystému, díky čemuž stal robustním a široce podporovaným. Díky nedávnému přidání desek Raspberry Pi Pico W mají nyní makeři přístup k bezdrátovým funkcím v extrémně malém tvarovém faktoru. Demonstrace všeho od nekonečných zrcadel po světelné šavle na festivalu Maker Faire v Římě pomohla účastníkům reálně pochopit flexibilitu tohoto vzrušujícího produktového portfolia.

Společnosti vytvářejí složité aplikace srozumitelné pro příští generace konstruktérů. Nemyslím si, že někdo odvedl lepší práci než společnost ST Micro, která pokročilé technologie, jako je monitorování slepých úhlů, rozebrala pomocí snadno srozumitelných ukázek, aby příští generace konstruktérů pochopily, proč extrémně složité aplikace jsou i nadále stavebními kameny srozumitelnějších technologií. Společnost ST předvedla mnoho neuvěřitelných ukázek, včetně ukázek nejnovějších technologií eBike a malého příkladu toho, jak fungují zadní výklopné dveře bez použití rukou. 

Univerzitní studenti a makeři využívají pro své vrcholné a další projektové aktivity ekosystémy přátelské k makerům, jako jsou click desky Adafruit Feather a STEMMA QT, SparkFun MicroMod a QWIIC, SEEED Grove a Mikroelektronika. Po absolvování studia nebo pokud chtějí posunout své produkty na další úroveň, používají ve své profesionální a začínající kariéře stejné ekosystémy k rychlému prototypování.

Zdrojů na pomoc makerům je spousta. Kdokoli může navštívit platformu GitHub nebo Instructables a vyhledat soubory téměř na cokoli. Maker.io společnosti Digi-Key poskytuje informace, projekty, nápady, nástroje atd. na pomoc a inspiraci makerů. Existuje obrovské množství skvělých zdrojů, které lidem krok za krokem pomáhají s projektem a zahájením procesu tvorby.

Digi-Key a Make: také vydali nového Průvodce deskami s doprovodnou aplikací pro rozšířenou realitu Digi-Key AR, která je k dispozici jak v Apple App Store pro zařízení iOS, tak v obchodě Google Play pro mobilní zařízení se systémem Android. Tato příručka, která je rozdělena do kapitol o mikrokontrolérech, SBC a deskách založených na programovatelných hradlových polích (FPGA), pomáhá studentům, makerům a profesionálním konstruktérům identifikovat nejnovější dostupné technologie pomáhající k oživení inovací.

Makeři mají u společnosti Digi-Key hlubokou historii. Například v roce 1972 vytvořil Dr. Ronald Stordahl „Digi-Keyer“ - sadu pro radioamatéry, která pomáhala přenášet morseovku. To pak vedlo k tomu, že zbylé součástky prodal - nejprve elektronickým nadšencům a poté na komerční trh. Tento duch výrobce pokračuje ve společnosti Digi-Key i dnes.

Díky neustálému duchu zvídavosti, učení a inovací otevírá prostředí výrobců cestu ke globální renesanci inovací. Díky technologiím, které se stávají cenově dostupnějšími a uživatelsky přívětivějšími, je tvorba nyní dosažitelnější než kdykoli dříve a připravena k obrovskému růstu po celém světě.

David Sandys je ředitelem technického marketingu ve společnosti Digi-Key Electronics . Společnost Digi-Key je lídrem a trvalým inovátorem v oblasti distribuce vysoce kvalitních elektronických součástek a produktů pro automatizaci po celém světě. Poskytuje více než 13,4 milionů součástek od více než 2 300 kvalitních značkových výrobců.

 

Hodnocení článku: