Jste zde

Matter se představil v Amsterdamu

Matter Launch Event sdružení Connectivity Standards Alliance představil lídry v oboru a první produkty Matter. Výrobci čipů překypují optimismem, očekává se dynamický nástup na trh.

Na začátku listopadu členové aliance na konferenci v Amsterdamu ukázali své produkty. K vidění byla řada ukázek pohybových rolet, senzorů obsazenosti, meteorologických zařízení, inteligentních zástrček, dveřních zámků, osvětlení, bran, komponent platformy a softwarových aplikací založených na Matter. Celkově tedy vše, co se v kategorii IoT očekává a kde se nabízí společné ovládání.
Prezentace a její termín byly, jak to v podobných případech bývá, hybnými elementy celého procesu, takže řada věcí byla zahalena mírným tajemstvím. Například konstatování, že od vydání oficiální Release 1.0 získalo certifikaci 190 produktů nebo jsou ve frontě na testování a certifikaci. Termín vydání Release 1.0 byl 4. října, takže neznámý poměr hotových a nehotových certifikací není překvapením. Jako objektivní měřítko může sloužit, že v úvodu zmíněnou prezentaci obstaralo kolem dvaceti firem. Asociace se proto drží raději pozitivních zpráv, například 4 400 stažení nové specifikace Matter od jejího vydání a 2 500 stažení SDK Matter z GitHubu . Se spuštěním certifikačního programu Matter pro hardwarové i softwarové produkty nyní existuje osm autorizovaných testovacích laboratoří v devíti zemích.

Prezentace přinesly obvyklý mix pohledu výrobců, například Silicon Labs, Schneider Electric, Tuya Smart a Amazonu, propojený s předpoklady analytiků. Podle CCS Insight roste zájem o chytrá zařízení, přičemž 35 procent domácností na klíčových evropských trzích hodlá v příštích 12 měsících zakoupit produkty pro chytrou domácnost. V nedávném výzkumu americké Parks Associates 73 procent amerických domácností, které vlastní nebo plánují koupit zařízení pro chytrou domácnost, tvrdí, že interoperabilita mezi produkty je při výběru důležitá.

Právě interoperabilita zařízení různých výrobců má být silnou stránkou protokolu Matter. Vedle komfortu ovládání spotřebičů si výrobci kladou i vyšší cíle. Podle Schneider Electric jsou otevřené standardy, technologie a interoperabilita propojených produktů zásadní pro řízení spotřeby energie. To má napomoci domácnostem na cestě k udržitelnosti a energetickým úsporám.  Zajímavou roli může sehrát i integrace standardu Matter s ekosystémem Tuya Smart. Ten se prosazuje zatím zejména na asijském trhu, ale se stejným cílem vytvoření neutrálního ekosystém internetu věcí pro globální trh. Pro americký trh je důležitá potvrzená interoperabilita Matter s Amazon Alexa. Amazon předpokládá zavedení Standardu do více než 100 milionů zařízení Echo a eero.

S prvním uvedením Matteru jsou podporovány různé oblíbené kategorie produktů pro inteligentní domácnost, včetně osvětlení a elektřiny, ovládání HVAC, okenních krytů a stínění, bezpečnostních a bezpečnostních senzorů, dveřních zámků, video přehrávačů a ovladačů zabudovaných v mnoha různých druhy produktů. Asociace pokračuje ve vývoji protokolu pro kamerové systémy, domácí spotřebiče i energetický management, pro dveřní systémy nebo senzory kvality prostředí.

www.csa-iot.org
www.buildwithmatter.com

Hodnocení článku: