Jste zde

IoT – Budoucnost nebo nafouknutá bublina?

Internet of Things (zkráceně IoT) neboli Internet věcí je v současnosti velmi skloňovaným tématem a mnohokrát se o něm psalo nejen na stránkách HW serveru. Je s podivem kolik firem rázem začalo nabízet produkty „IoT ready“ nebo „IoT compatible“. Co je však IoT doopravdy? Co to IoT ve skutečnosti je?

Zeptáte-li se několika lidí co je Internet věcí, dostanete stejný počet názorů, jako zeptáte-li se na něco stejného počtu právníků. Od odpovědí „to je přeci jasné“ přes příklady inteligentních praček a lednic až po sofistikované aplikace měřící vibrace mostů projíždějících aut. Ale nikde nevidíte žádnou konkrétní fungující aplikaci. Proč? Inu protože ty fungující aplikace jsou zde déle než pojem Internet of Things.

Infografika je většinou zavádějící. Na obrázku jde propojit vše a bezdrátů (www.iotdisruptions.com), realita je přitom často jiná.

Není to tak dávno, kdy jsem vedl debatu s člověkem, který se mi po nějakém semináři Českých radiokomunikací snažil namluvit, že IoT = LoRa, protože je bez drátů! Stalo se tak na prezentaci produktů firmy HW group, které komunikují především prostřednictvím drátového ethernetu, výjimečně přes WiFi nebo GPRS a dotyčný zahájil rozhovor se mnou větou „Už máte něco na IoT?“ a nebyl schopen pochopit, že „I“ v té zkratce znamená internet, tedy vztahuje se rovněž na ethernetové, WiFi a GPRS produkty.

Pokud přijmu jako definici Internetu věcí schopnost připojení spousty jednoúčelový zařízení do nějakého centrálního systému, pak ten kdo tvoří IoT bude ten, komu se podaří sjednotit standardy pro drátové i bezdrátové produkty, ale zejména dokáže vytvořit finální aplikaci. A to rozhodně není a nebude žádný ze stávajících operátorů, ale bude se muset jednat o dohodu výrobců. Proč? Protože ona definice je příliš široká na to, aby byla schopna obsáhnout vše.

Podívejme se na to z pohledu aplikace. Například inteligentní domácnost. To je celkem pochopitelný příklad pro všechny. Pračka Vám řekne, že už doprala prádlo, dochází aviváž, vysavač požádá o výměnu plného sáčku, nebo si ho dokonce sám objedná. Kotel si popovídá se žaluzií, aby ušetřil na plynu zpřístupněním bytu slunečním paprskům, případně si dohodne revizi se servisní firmou.  Zní to jako krásný sen, ale těžko realizovatelný. Každý jeden výrobek (výrobce) samostatně toho je bez problémů schopen, ale mít centrální správu těchto informací? To už vyžaduje širší shodu výrobců jednotlivých prvků a ti se zatím k ničemu nemají. Naopak, všichni se bojí, aby jim něco neuniklo a tak si vytváří vlastní standardy a současně se snaží být členy každé aliance, která se v oblasti IoT nachomýtne.

Aplikace typu měření teploty v prostředí, sledování vibrací mostů, počítání průjezdu aut a další, to jsou také aplikace vhodné pro IoT, ale od inteligentní domácnosti se radikálně liší. Jednak konektivitou a jednak potřebou spolehlivosti zařízení. Zkrátka jiný segment a jiní zákazníci, kteří ale nemají potřebu slučovat se pod stejné standardy jako inteligentní domácnost.

Jednoduchá, ale propracovaná aplikace: Sledování teploty chladícího řetězce potravin (www.digi.com)

V polích sotva narazíte na kabel od internetu, nebo na Wifi a proto je zde prostor pro standardy typu LoRa nebo Sigfox, ale jejich operátorům zase často nestojí za to tato území pokrýt, protože z toho není potřebný zisk, aby zaplatil infrastrukturu. Tedy zbývá staré, dobré GPRS. A naopak proč bych si měl domů dávat podobná pochybná zařízení, když mám domácnost pokrytou WiFi signálem? A spotřebou to také nedoženou. Lednice, pračka, televize a další zařízení jsou neustále v síti, takže to roli nehraje.

Jinými slovy, proč si kupovat spotřebiče mající různé bezdrátové standardy, když mohu mít ty samé spotřebiče s WiFi? Ano, stále zbývá problém standardizace protokolu (že by třeba MQTT? ), ale to už je alespoň záležitost upgrade a ne nového zařízení.

A to jsme se ani zdaleka nedostali k problematice koncové aplikace. Máte-li doma zabezpečovačku ovládanou přes Internet, máte jednu aplikaci. Pro ovládání kotle či elektroinstalace (Loxone apod.) máte jinou a pro ovládání zásuvek na chalupě třetí.

Jiné, byť z mého pohledu krásné řešení nabízí Microsoft v rámci cloudového řešení Azure. Má vstupní konektory pro standardní protokoly jako je MQTT, SNMP a pár dalších, data uloží do cloudu a zákazník si nad tím napíše aplikaci jakou chce. Ale kdo je onen zákazník? Paní Nováková od vedle jistě ne, pokud není její syn programátor v .NET.

Jestli takto vypadá IoT, tak se jedná jen o nafouknutou bublinu a děkuji nechci.

Nepochybuji, že systémy typu LoRa, SigFox, IQRF (i když ti na zkratku IoT nesází) a další mají své místo a naleznou své uplatnění, ale nazývat se vznosně Internetem věcí …. Jaký je Váš názor na IoT? Podělte se s námi o něj v komentářích nebo na facebooku.

Hodnocení článku: 

Komentáře

Se zájmem jsem si přečetl Váš článek a dovolím si komentář

IoT zdaleka nevnímám jen jako bezdrátové připojení přístrojů. Smysl IoT vidím ve standardizaci komunikace mezi přístroji. Nezávislosti na fyzickém propojení mezi přístrojem a aplikací.

 

Když se chcete s notebookem bezdrátově připojit do sítě, použijete WiFi. Přesto, že způsobů jak se bezdrátově připojit je víc a některé i pro daný účel vhodnější. WiFi je standard, který podporují všichni.

 

Když budete chtít přístroj připojit do sítě, použijete IoT. Svým „připojením do sitě“, umožní vzdálené aplikaci, aby četla jeho vstupy, zjistila jeho stav, polohu, ovládala ho…

Z pohledu aplikace existuje „přesně definovaný“ způsob, jak se dostat k datům z přístrojů, bez toho aby aplikace řešila fyzické propojení s nimi, případně řešila, kdo je výrobce sensoru

Z pohledu přístrojů (sensorů) existuje „přesně definovaný“ způsob jak svá data předat vzdálenému počítači, nezávisle na svém fyzickém umístění a na nezávisle na cílové aplikaci.

Píšu „přesně definovaný“ protože je ještě brzy napsat „standardizovaný“. Ale za pár let se některá IoT technologie prosadí jako „standard“.

 

IoT není bublina. Věřím v budoucnost takovéhoto IoT. Věřím, že pračka sama požaluje výrobci, že má problém. Vodoměr řekne vodárně, kolik jsme spotřebovali vody. To jsou ty nejsnadnější IoT aplikace.

Co když bude úl plný medu? Včelař neví co je IoT. Úl to řekne to nějaké centrální evidenci spolku včelařů a jejich aplikace pošle SMSku majiteli? Ten jim za evidenci svého úlu v jejich centrálním systému bude platit 15Kč ročně? Že by nový segment trhu?

 

Pojďme si zahrát a vizionáře:

Stejně jako dnes (10/2016) máme doma WiFi routery, bude za pár let běžné mít doma router s podporou IoT. Všechny „vaše věci“ s ním budou kompatibilní, budou se moci zdarma připojit a předávat data vzdáleným aplikacím prostřednictvím tohoto routeru. A díky perfektním vlastnostem IoT radiové komunikace mohou být tyto „vaše věci“ od vašeho routeru fyzicky vzdáleny několik kilometrů a přitom po mnoho měsíců napájené z jediné barerie. A pokud by „věci“ přece jen byly mimo dosah, připojí se k té samé aplikaci prostřednictví veřejné IoT sítě.

Aby ta hra byla úplná, pokud se týká technologie, sázím flašku sektu na LoRaWAN

 

chaos.cz