Na konci září oznámila European Processor Initiative (EPI), že první vzorky procesoru si rozdělila výzkumná centra, která se projektu účastní a že první testy přinesly pozitivní výsledky. Procesor s označením EPAC1.0 využívá čtyři základní jednotky VPU (vector processing micro tiles), s jádry RISC-V, cache úrovně L2, ser-des obvody a akcelerátory. Procesor má zvládnout takt až 1 GHz.
K reálnému využití má čip ještě daleko, přesto ukazuje, v jaké je Evropa situaci. Iniciativa EPI byla založena a je masivně podporována EU od roku 2017, a po téměř pěti letech je výsledkem vzorek procesoru s velmi průměrnými parametry. Paradoxem celého projektu je, že je postaven na architektuře RISC-V, která, ač je otevřená, je vyvíjena v USA.
Načasování projektu i jeho průběh je typický pro vše unijní. Nejasné cíle, minimální propojení s realitou, průměrný výsledek. Je zjevné, že jde o reakci na Brexit, protože před odchodem Velké Británie z EU patřila k evropskému know-how architektura ARM. Ta byla velmi dobrým exportním artiklem, její licenci využívají největší výrobci čipů na světě. Ovšem nic netrvá věčně, takže ARM v minulém roce zamířil pod křídla firmy NVIDIA.
Komentáře
Dost zavadejici clanek
Neni nad to za pseudo technologicky clanek schovat politickou agitacku. Minimum informaci ale spousta politickych domenek.