Jste zde

Matter: věc, problém, otázka? Záleží na tom…

Mnohovýznamný překlad názvu protokolu Matter vystihuje současnou realitu. Široká rozkročenost napříč sektory způsobuje, že kompatibilita vázne a vývojáři nejsou nadšeni.

Květnové vydání specifikace specifikace Matter 1.3 umožňuje vykazování energie pro zařízení Matter a podporu pro hospodaření s vodou a energií, nabíječky elektrických vozidel a podporuje nové spotřebiče. Novinky míří na chytré aplikace v kuchyni a prádelně, zlepšují zábavu a interakci s chytrou domácností na obrazovkách a činí chytrou domácnost efektivnější a bezpečnější díky podpoře hospodaření s energií a vodou. Connectivity Standard Alliance (CSA) v oznámení nové verze věnovala široký prostor scénářům, které Matter nabídne uživatelům mikrovlnných trub, varných desek i televizorů.

Jiné novinky ovšem zůstávají trochu v pozadí a týkají se dávkových příkazů (Command Batching), tedy situace, kdy jednoduchá volba scény či předvolené sekvence, jako například příchod domů rozsvítí světla, zažene vysavač do doku, spustí televizi a kávovar. Taková situace má rozdílné důsledky pro trvale napájená zařízení, běžící na Linuxu a Wi-Fi a pro bateriové IoT nody, běžící na MCU a BLE. Zatímco první uvedená kategorie změny většinou snadno a relativně rychle vstřebá, pro segmenty na opačném konci to představuje výrazný problém.

Pro úsporná zařízení je naopak vítanou novinkou režim přerušovaně připojených zařízení (intermittency connected devices – ICD). ICD umožňuje zařízením Matter, aby se v určitých intervalech sama zapnula, aby mohla komunikovat se sítí, a hostitel ignoruje, když je klientské zařízení nedostupné. Zatímco Matter 1.2 podporoval ICD s krátkou dobou nečinnosti, Matter 1.3 tuto dobu prodlužuje, díky čemuž je tato technologie výrazně zajímavější pro malá zařízení napájená bateriemi. 

Ve světě embedded vývoje je to ale trochu složitější díky certifikacím RF bloků, softwaru, bezpečnosti i celého zařízení. Skoro to vypadá, že čím menší zařízení, tím více certifikací. Například ST proto připravila paket X-CUBE-MATTER, který řeší hardwarovou i softwarovou podporu pro Matter zařízení (aktuálně 1.3). Vývojáři tak mohou poskládat precertifikované bloky, které by měly usnadnit finální certifikaci a zajistit bezproblémovou integraci s Matter zařízeními. Pěkné, ale při bližším pohledu toho X-CUBE-MATTER nenabízí zase tolik. Jeden zdroj pro Matter Hotspot na STM32 Nucleo, ovládání chytrého osvětlení a žaluzií. Další podpora je věnována nezbytnému BLE a protokolu Thread a samotným vývojovým nástrojům.

Otázka certifikace je také poměrně složitá a proto CSA zavádi také svůj vlastní program Product Security Verified Program, který se vztahuje konkrétně na produkty internetu věcí (IoT), jako je žárovka, termostat a další "věci", které jsou součástí chytré domácnosti. Tato certifikace kybernetické bezpečnosti zastřešuje požadavky U.S. NIST IR 8425 (Profile of the IoT Core Baseline for Consumer IoT Products), Evropské unie (EU) EN 303 645 (Cyber Security for Consumer Internet of Things: Baseline Requirements) a Singapore Cybersecurity Labeling Scheme (CLS). Tyto tři standardy tvoří základ pro americkou značku Cyber Trust Mark a pro podobná certifikační schémata vytvořená Velkou BritániíFinskem a Singapurem.

V rámci programu Product Security Verified bude CSA poskytovat certifikace pro produkty, které byly testovány a ověřeny jako vyhovující jejím zastřešujícím požadavkům. Za tímto účelem CSA analyzovala všechny tři soubory požadavků, odstranila nadbytečné prvky a vytvořila základní sadu hodnocení, která odrážejí kombinované požadavky všech tří. Produkt, který splňuje požadavky CSA, tedy splňuje požadavky všech tří národních nebo regionálních systémů. Budoucí verze programu budou podle potřeby přidávat další požadavky.

Pro vývojáře menších zařízení je tak Matter stále výzvou. Interoperabilita ve spotřebitelském segmentu je vykoupena drahým a opakovaným vývojem. Velkým otazníkem jsou náklady životního cyklu, zejména upgrade firmwaru při dalších změnách Matteru a ochrana zařízení proti chybám při komunikace se zařízeními gateway třetích stran a samozřejmě certifikace. U produktu, jehož prodejní cena určili marketéři od stolu v desítkách dolarů, mají tyto náklady klíčový Matter.

https://blog.st.com/x-cube-matter/ 
https://csa-iot.org/newsroom/matter-1-3-specification-released/ 
https://community.infineon.com/t5/Blogs/Infineon-Leads-in-IoT-Security-Certification/

Hodnocení článku: