Jste zde

Použití platformy Node-Red je na vzestupu

Letní průzkum komunity vývojářů otevřené platformy Node-Red potvrdil, že s tímto nástrojem se budeme setkávat čím dál častěji. Nepřekvapí, že hlavní roli hraje integrace domácí automatizace a dashboardů, stejně jako to, že v oblasti hardware dominuje Raspberry Pi.

Domácí automatizace a Raspberry Pi mohou svádět k dojmu, že Node-Red má nakročeno stát se dalším nástrojem, určeným bastlířům, ale není tomu tak. Výrazně roste komerční využití. Sám výzkum, zveřejněný na webu nodered.org to potvrzuje. Podívejme se na vybraná čísla:

Nejčastějšími aplikacemi jsou domácí automatizace (75%), dashboardy (47%), edge devices (43%), tedy brány služeb do nadřazených sítí, včetně API (33%). Kombinace těchto použití vlastně pouze potvrzuje účel, pro který Node-Red vznikl. Přes 57% respondentů Node-Red využívá v Embedded zařízeních.

Dominantní postavení Raspberry ve výčtu hardware může souviset jednak s omezeným výběrem odpovědí na tuto otázku, ale také s tím, jak populární je tato platforma v oblasti rychlé stavby prototypů. Přes polovinu repondentů (54%) totiž označilo stav svého projektu jako POC, což velmi dobře koresponduje s využitím open single boardu. Nepochybně důležitější je ale to, že více než polovina tázaných má svá zařízení ve výrobě nebo komerčním provozu.

Kompletní data nabízejí také další souvislosti v oblastech softwarových nástrojů, cloudu nebo zapojení do komunity samotné.

https://nodered.org/about/community/survey/2019/

Hodnocení článku: