Arduino Cloud míří zejména na uživatele z řad makerů, studentů a drobných vývojářů. Svůj cloud od začátku srovnává s možnostmi, které nabízí profesionální prostředí pro ESP. Řeší otázku, jak efektivně vizualizovat data generovaná vlastními zařízeními pomocí mobilních aplikací nebo webových prohlížečů a pracovat s nimi.
Profesionální vývojář okamžitě vyjmenuje několik způsobů, jak to udělat, včetně embedded web serveru, Bluetooth přenosu a následného využití nebo publikování přes MQTT. Pro začátek nebo pro školní projekt na úrovni průmyslovky je to ale trochu složité, protože čekání na výsledek zabere příliš mnoho hodin práce a testování.
Arduino Cloud je na první pohled skvělé řešení. Napište si svoji aplikaci pro Arduino, například klasické sledování teploty a vlhkosti, založte si účet na cloudu, přihlašte zařízení a metodou drag&drop si poskládejte dashboard s monitoringem a ovládacími prvky. Další nadstavbou může být propojení s Amazon Alexa nebo chytrým domem Google, publikování dat přes MQTT, vkládání algoritmů pomocí Node-Red a podobně.
Skvělé možnosti, propojení open-source počítače a cloudu je v podstatě prvním krokem pro začátečníky a studenty k tomu, aby postupně vstřebali základy technologií, které umožňují vidět svůj teploměr doma odkudkoli na mobilu, včetně záludností údržby firmware nebo základů bezpečnosti.
Co nabídne Free verze Arduino Cloud?
Pro každý začátek je důležité mít možnost si novou věc osahat a říci: Skvěle, to použiju na tento projekt. U software je obvykle dostupná trial verze s časovým omezením, například na třicet dní, kde je uzamčeno jen pár pokročilých funkcí. Když už výrobci uživatel dává svoji pozornost a svůj čas, měl by mu výrobce nabídnout to nejlepší.
Cloud Arduino v rámci toho nabízí připojení dvou definovaných samostatných zařízení, možnost hrát si bez omezení s možnostmi dashboardů a nástroji strojového učení a 100Mb pro pracovní data. Počet zařízení a veličin je tradiční lekcí z terminologie IoT. Např. Arduino+3 senzory jsou pořád 1 zařízení, každé chytré světlo Alexy je ale 1 zařízení. Omezení free verze na 2 zařízení a 5 veličin pro každé tak poskytne možnost připojit 10 senzorů přes dva řídící počítače.
Další omezení ale zchladí zápal (nejen) mladého vývojáře, skrývá se pod bodem retence dat, kde free přístup nabízí pouze jeden den! A to je málo i na vyzkoušení nebo školní projekt. Již nejnižší placená veze za 2 dolary měsíčně nabízí 15 dní pro 10 zařízení, za 4,20 dolarů na měsíc potom 90 dní pro 25 zařízení a samozřejmě další nadstavbové funkce. Uvedené ceny jsou z individuálního ceníku a pro školy nabízí také zajímavé podmínky. To je ale požitelné v prostředí, kde jsou školy zvyklé za služby platit a svým žákům je dovedou zpřístupnit.
Pro to, aby student nebo hobík vzali svoje Arduino Uno nebo Nano a na cloudu si vytvořili svůj projekt, se kterým se blýsknou na školní prezentaci nebo na pracovním pohovoru, free verze zkrátka není úplně nejlepší volbou. Nebo naopak, pokud uživatel dokáže dané omezení obejít například volbou senzorů a hodnot s ohledem na místo a čas prezentace svého projektu.
Lekce z interkonektivity
Co je možné ve free verzi testovat bez omezení, je propojování zařízení, přenos dat mezi nimi i přístup ke službám Cloudu. Vedle Arduina tak uživatel může využít i Raspberry Pi, zařízení s procesory ESP32 nebo ESP8266 nebo další zařízení s Python-API. Ke cloudu je možné přistupovat přes prohlížeč nebo mobilní aplikaci.
Když pomineme zásek v podobě mazání dat, je verze zdarma použitelná pro vyzkoušení většiny funkcí cloudu. U těch pokročilejších není dvoudolarová sazba nijak limitující s ohledem na spíše profesionální využití. Pokud by Arduino přidalo pár dní na využití dat i ve volné verzi, určitě by to pomohlo těm uživatelům, na které free verze míří.
https://cloud.arduino.cc/plans/
https://docs.arduino.cc/learn/starting-guide/arduino-iot-cloud
https://blog.arduino.cc/2023/11/03/5-ways-to-visualize-your-arduino-or-esp-sensor-data/