Jste zde

První Hello World evropského procesoru

První vzorky procesoru, vyvíjeného sdružením European Processor Initiative se rozbíhají ve výzkumných centrech. Postup ukazuje, jak těžké je dohat ztracené pozice.

Na konci září oznámila European Processor Initiative (EPI), že první vzorky procesoru si rozdělila výzkumná centra, která se projektu účastní a že první testy přinesly pozitivní výsledky. Procesor s označením EPAC1.0 využívá čtyři základní jednotky VPU (vector processing micro tiles), s jádry RISC-V, cache úrovně L2, ser-des obvody a akcelerátory. Procesor má zvládnout takt až 1 GHz.

K reálnému využití má čip ještě daleko, přesto ukazuje, v jaké je Evropa situaci. Iniciativa EPI byla založena a je masivně podporována EU od roku 2017, a po téměř pěti letech je výsledkem vzorek procesoru s velmi průměrnými parametry. Paradoxem celého projektu je, že je postaven na architektuře RISC-V, která, ač je otevřená, je vyvíjena v USA.
Načasování projektu i jeho průběh je typický pro vše unijní. Nejasné cíle, minimální propojení s realitou, průměrný výsledek. Je zjevné, že jde o reakci na Brexit, protože před odchodem Velké Británie z EU patřila k evropskému know-how architektura ARM. Ta byla velmi dobrým exportním artiklem, její licenci využívají největší výrobci čipů na světě. Ovšem nic netrvá věčně, takže ARM v minulém roce zamířil pod křídla firmy NVIDIA.

https://www.european-processor-initiative.eu/

Hodnocení článku: 

Komentáře

Neni nad to za pseudo technologicky clanek schovat politickou agitacku. Minimum informaci ale spousta politickych domenek.