Jste zde

Sigfox míří do domácností, Innogy nabízí kontrolu spotřeby plynu

Energetická skupina Innogy začala svým zákazníkům nabízet novou aplikaci, pomocí které mohou sledovat aktuální spotřebu plynu a porovnávat ji s nastavenými zálohami. Potřebná data se ze senzoru na plynoměru přenášejí přes síť Sigfox.

Od začátku října je zákazníků plynárenské firmy Innogy dostupná mobilní aplikace s názvem innosvět, která umožňuje kontrolovat vlastní spotřebu plynu na denní bázi. Nabízí funkci sledování aktuální spotřeby plynu, její srovnání s nastavenými zálohami a predikci spotřeby včetně vyúčtování do budoucna. Má zejména rozptýlit obavy z velkého nedoplatku či přeplatku na konci zúčtovacího období. Data z plynoměru se přenášejí denně senzorem komunikujícím přes síť Sigfox.

Zákazníci innogy kteří spadají do distribučního území GasNetu si službu monitoringu spotřeby včetně pronájmu chytrého senzoru mohou objednat za akční cenu 35 korun měsíčně, samotná aplikace innosvět je pak volně ke stažení v obchodu Google Play pro zařízení Android nebo v AppStore pro zařízení s operačním systémem iOS. Životnost baterií v senzoru je díky využití technologie Sigfox v závislosti na umístění řádově deset let.

Komerční nasazení této služby se od této energetické firmy očekávalo . Innogy (ještě pod názvem RWE) začala s testováním smart meteringu již kolem roku 2012 v Německu. Chytré plynoměry nasazuje od roku 2014 v polské Varšavě a od roku 2015 testuje v ČR nasazení měřidel s odečty přes LPWAN sítě Lora i Sigfox. Bylo jen otázkou času a zřejmě také konkurenční nabídky cen služeb, která síť, potažmo provozovatel, získá tento byznys.

Hodnocení článku: