O tom , jakou sílu má vzniklý standard, rozhoduje obvykle síla zájmové organizace a jejích členů. PICMG není žádný nováček, od roku 1994, kdy neziskové konsorcium vzniklo, má na kontě řadu úspěšných standardů, jako například COM Express, CompactPCI, AdvancedTCA, MicroTCA, AdvancedMC, CompactPCI Serial, SHB Express, MicroSAM, HPM i nejnovější COM-HPC. Tyto standardy využívaly zpočátku zejména sektory vojenské a kosmické techniky, testování a měření, a telekomunikací, později se rozšířily na nejširší embedded computing a nyní míří i do oboru edge/IoT a samostatně také AI. Do přípravy standardu COM-HPC se zapojilo 26 firem, a v průběhu roku 2021 připravují plnou dokumentaci rozhraní, průvodce konstrukcí desek i EEEP, tedy podrobný popis požadavků na energetickou účinnost, ekonomické aspekty návrhu a ekologii.
Z technického hlediska přináší COM-HPC pět standardních rozměrů modulů:
Rozměry A,B a C specifikace rezervuje pro třídu Client, D a E reprezentují třídu server. Typickou aplikací modulů Client jsou koncová zařízení s jedním či více displeji, senzorovými systémy a HMI, tedy měřící systémy, lékařská technika, technické terminály, ale také herní stroje v kasinech. Třída server se potom soustředí více na výkon a síťovou konektivitu a předpokládá, že o vstup a zobrazení se postarají subsystémy – zde je vedle edge computingu hlavním cílem trh autonomních vozidel.
Z další specifikace je jasné, že konsorcium nechalo dost velký prostor pro nástup procesorů od jiných výrobců než od Intelu, takže vedle x86 a RISC procesorů počítá i s FPGAs a kategorií GPGPU. Samo konsorcium zdůrazňuje, že COM-HPC nemá v žádném případě nahradit rozšířenou specifikaci COM Express.
https://www.picmg.org/openstandards/com-hpc/
https://www.picmg.org