Jste zde

V kolínském závodě Toyota běží privátní 5G T-Mobile

Spuštění 5G standalone sítě ve výrobním závodě povede k migraci služeb kontroly produkce do nové sítě. Zároveň vzroste integrace dat logistiky a kontroly díky možnosti využít širší škálu senzorů.

Privátní 5G sítě jsou podle analytiků globálním technologickým skokanem pro toto desetiletí. Široké aplikační pokrytí, vysoká úroveň bezpečnosti a nízká latence je předurčují pro nasazení v průmyslu. Dosud spouštěné privátní sítě v Česku byly doménou akademického prostředí, kde mají velký potenciál pro výzkum a realizaci testbedů. Komerční nasazení v exponovaném segmentu automotive je ale o několik kroků blíže k praxi a samozřejmě ukazuje, proč je potřeba mít na zřetel vysoký potenciál 5G z hlediska vývoje.  Pro Toyotu není tato síť první, v podobném režimu je 5G nasazeno také v Belgii a v Polsku. Mezi první aplikace bude patřit řízení řízení autonomních vozíků včetně přesného určování polohy ve skladech i při dodávce materiálu na linku. Velký potenciál má pro Toyotu nasazení senzorů pro kontrolu kvality a dalších zařízení kategorie IoT. Spolehlivé připojení a nízká latence umožní analyzovat data v reálném čase.

 

Toyota bude testovat také brýle pro rozšířenou realitu pro efektivnější průběh školení nových zaměstnanců i následné rozšiřování znalostí a mentorování pracovníků ve výrobě. T-Mobile připravil aplikaci využívající brýle pro rozšířenou realitu od společnosti Microsoft, připojené k podnikové síti prostřednictvím 5G SA modemu, pro promítání pokynů před očima pracovníků ve výrobě. Využití privátní sítě 5G poskytuje výrazně lepší dosah datového signálu a nižší energetickou náročnost koncových zařízení oproti Wi-Fi.

Privátní síť 5G splňuje všechny kvalitativní předpoklady pro nasazení v kriticky důležitých podnikových procesech. Jde především o značný dosah pokrytí uvnitř i vně průmyslových objektů, extrémně vysokou stabilitu a nízkou dobu odezvy. Ideálním řešením připojení výrobních i dalších koncových zařízení je 5G rovněž z hlediska bezpečnosti, kdy je privátní síť zcela oddělena od internetu a je provozována ve vyhrazeném pásmu.

Infrastruktura privátní sítě 5G je postavena na technologiích standalone 5G od společnosti Ericsson a koncových zařízeních společnosti Advantech. Konkrétní testované aplikace připravil T-Mobile ve spolupráci se společnostmi ServisControl, Microsoft a Pegatron.

Hodnocení článku: