Jste zde

Výrobci čipů, aut a operátoři táhnou za jeden provaz silou 5G

Mobilní sítě páté generace mají výraznou podporu v jednom z nejbohatších segmentů současného světa – v automobilovém průmyslu.

Sítě 3G a 4G rostly na vlně zájmu o mobilní internet ve spotřebitelském segmentu. Nutno dodat, že vize se naplnily, a smartphone s rychlým internetem patří k samozřejmostem, které používáme. V případě sítí 5G výrobci spotřební elektroniky zatím tápou. Od prvních specifikací se o sítě 5G zajímá zejména automobilový průmysl. Komunikace v reálném čase, MIMO (multiple-input multiple-output) vysílání a příjem přes více buněk a vysoká úroveň bezpečnosti jsou základními požadavky technologií pro autonomní řízení vozidel. V tomto oboru se zatím o generacích nehovoří, ale pouhé autonomní řízení vozidla, které je moderní dnes, je jen slepou uličkou vývoje. Politická i technologická evoluce vyžaduje autonomní řízení provozu všech vozidel.

Někteří výrobci se vydali vlastní cestou, například korejský Samsung, další spojují síly. Bez velké pozornosti v druhé polovině roku 2016 firmy AUDI, BMW, Daimler, Ericsson, Huawei, Intel, Nokia a Qualcomm založily asiciaci 5G Automotive, která si klade za cíl usměrňovat technologický vývoj i legislativní a politické požadavky společným směrem. Že je tato myšlenka životaschopná, ukazuje i aktuální seznam členů asociace. Z oblasti polovodičové techniky se k Intelu a Qualcommu přidali Infineon i Samsung, mezi členy najdeme všechna velká jména telekomunikačních operátorů a také řadu výrobců spotřební elektroniky, jako Huawei, Nokia,ZTE nebo Panasonic.

 

Zdá se že, Qualcomm a Infineon spojují síly aby z trůnu největšího dodavatele čipů pro automobilový průmysl v budoucnu sesadily kralující NXP. Qualcomm má již nyní připraveno několik standardů pro vzájemnou komunikaci vozidel a to LTE Advanced a Cellular Vehicle-to-Everything (C-V2X). Pracuje také na standardu 5G.

Zde je nutné připomenout, že podobné cíle mají i další asociace, ale 5GAA bude stát za to sledovat.

www.5gaa.org

Hodnocení článku: