Jste zde

3D tisk pomáhá obnovit 250 let staré draky

Jedná se o největší využití 3D tisku v rekonstrukci v rámci UNESCO. 72 velkých, lehkých draků bylo obnoveno společností 3D systems. 3D tisk tak pomohl získat původní podobu Velké pagody v Kew  po více než 250 letech.

Velká pagoda v Kew byla vybudována v roce 1761 uprostřed panování krále Jiřího III. V sedmdesátých letech 20. století byli draci odstraněni, aby mohlo dojít k opravě střechy a nikdy už nebyli vráceni. Při nynější rekonstrukci potřebovali nalézt řešení jak vytvořit velké draky, které kdysi zdobili budovu a vydrželi nepříznivé anglické počasí.

Výrobní tým společnosti 3D Systems On Demand Manufacturing přišel s řešením pomocí 3D tisku. Dodal lehké a trvanlivé draky pomocí pracovního postupu scan-to-CAD se softwarem Geomagic. Použil 3D tisk se selektivním laserovým slinováním (SLS) s kvalitní povrchovou úpravou. Tyto technologie v kombinaci s odborným vedením týmu 3D Systems prokázaly velkou efektivitu a přesnost. Konečný výsledek byl ohromující.

Inženýrské dovednosti týmu, schopnost materiálu snést lehké namáhání a dlouhá životnost 3D SLS 3D tisku byli pro tento projekt klíčovými faktory. Přivedení draků zpět do života vyžadovalo jedinečnou kombinaci výzkumu a reverzního inženýrství týmem On Demand Manufacturing, který umožnil rychlou digitální výrobu dílů. Klíčovou fází bylo skenování dřevěného draka pomocí reverzního inženýrského softwaru FARO Design ScanArm do 3D systémů Geomagic Design X.

Použitím 3D technologie se celá konstrukce stala o 60 procent lehčí než dřevěné sochy a navíc jsou v nich implementovány prvky pro snadnou montáž na střechu. Tým využil data z CADu pro zhotovení draků v různých velikostech od 1150 mm do 1850 mm. Draci byli vytištěni na strojích SLS 3D Systems v DuraForm PA, což je odolný polyamidový 12 nylonový materiál schopný vytvořit vzhled srovnatelný s původními draky.

Rozlišení a mechanické vlastnosti DuraForm PA z něj činí ideálního kandidáta na složité díly. V případě draků tyto vlastnosti vyhovovaly jak požadavkům funkčnosti instalace, tak kosmetickým požadavkům historického restaurování. 3D draci byli zkušenými řemeslníky 3D Systems ručně namalovány.

Kompletní sada odolných materiálů, technologie 3D tisku, reverzní inženýrský software a praktické znalosti umožňují vytvořit cokoli dle potřeb zákazníka. Velká pagoda v Kew se otevřela veřejnosti 13. července 2018.

 

Více informací naleznete na stránkách 3D Systems: https://www.3dsystems.com/press-releases/3d-systems-helps-bring-250-year-old-dragons-roaring-back-life 

 

 

Hodnocení článku: