Jste zde

IQRF.zone: IoT po Česku

Microrisc na své mezinárodní konferenci představil projekt IQRF.zone, který se snaží rozšířit bezdrátovou platformu IQRF na domácnosti, města, nákupní centra a výrobní podniky.

IQRF zóny mají vznikat jako otevřená platforma, díky které si bude každý moci vybrat koncové zařízení, přístupovou bránu, cloud i uživatelské aplikace, které mu vyhovují. Je to flexibilní ekosystém založený na bezdrátové technologii IQRF, který se bude dynamicky a komunitně vyvíjet podle potřeb trhu. Jakýkoli výrobek s touto technologií se díky zónám bezdrátově připojí k internetu, bude moci komunikovat a být snadno využíván, od měření až po plnou automatizaci. IQRF.zone kombinuje robustnost a spolehlivost IQMESH sítí s jednoduchostí a rychlostí obsluhy sítí typu hvězda. Technologii proto využijí všichni stávající výrobci zařízení s bezdrátovou komunikací IQRF bez nutnosti větších úprav.

Za projektem IQRF.zone nehledejte žádného operátora ani nový standard pro LPWAN. IQRF se stále spoléhá na veřejně poskytované IP sítě, zejména Wi-Fi, GPRS, Ethernet nebo LTE, kam místní MESH sítě připojuje přes gateway. Na druhé straně již dnes poskytuje atraktivní konektivitu do systémů IBM BlueMix, Microsoft Azure nebo vlastní IQRF Cloud.

Na stejnou koncepci se spoléhá řada dalších firem i standardů pro IoT, například Bluettoth + WiFi. IQRF je jednou z prvních platforem, které v reálu umožní fungovat tzv. Small Cells, malým  buňkám, které nepotřebují neomezený dosah, ale obsluhují pouze svoji oblast zájmu. MESH architektura pro to poskytuje ideální předpoklady. Je otázkou, jak Zone Controller, tedy řídící gateway pro propojení na veřejnou síť, dokáže filtrovat potřebná a napotřebná data a rozhodovat, které odeslat a která nikoli.

www.iqrf.zone

Hodnocení článku: