Jste zde

Nové osvětlení automobilů - revoluce v bezpečnosti

Firma Osram s partnery Daimler, Frauhofer, Hella a Infineon pracují na společném projektu, jehož cílem je LED světlomet pro automobily. Světlomet tvoří tři LED světelné zdroje, z nichž každý má 1024 jednotlivě ovladatelných pixelů. Je dosaženo dokonalé regulace světelného toku. Tím se zajistí optimální světelné podmínky bez oslnění ostatních řidičů a pokrytí velké plochy silnice. Dokonale osvícená vozovka znamená bezpečnější jízda za snížených světelných podmínek (mlha, tma, déšť)

Nová technologie vyvinutá společností Osram a jejími partnery vytvoří ještě větší flexibilitu. Hlavním cílem je udržení světla mimo oči protijedoucího řidiče řidičů a osvícení míst, které nejlépe umožní řidiči vidět chodce a překážky. Uvedené chipy se skládají s 1024 jednotlivých LED. Každá LED dioda je individuálně řízena. Řízení vysoce svítících diod není snadná záležitost. Je zapotřebí mnoho analogových a digitálních součástek. Takové kombinaci integrace součástek na jednom čipu se nazývá hybridní integrovaný obvod. Integrace součástek s odlišnými parametry na jednom čipu přináší i několik problémů. Proto se každý jednotlivý partner specifikoval na to, na co má vybavené laboratoře a kapacitu špičkových inženýrů. 

Infineon pomohl vyřešit problém ovladače a řídící elektroniku. Cílem bylo integrovat elektroniku a LED diody na stejném čipu. Fraunhofer mezitím vyvinul metodu založenou na ultrafialovém (UV) laserového“mikroobrábění“, která umožňuje odstraňovat vady v průběhu výrobního procesu.
Hella a Daimler definovala funkční požadavky světlometu. Typická konstrukce světlometů budou používat tři integrované čipy v každém světlometu.
 

.                


Modul s LED diodami se plynule přizpůsobuje na základě povětrnostních podmínek, rychlosti, provozu nebo trasy. Změna intenzity a velikosti paprsku světla při jízdě na dálnicích při vysoké rychlosti. Ve městech by modul produkovat širší paprsek, aby osvětloval lépe chodníky a okraj vozovky.


Současný Mercedes-Benz E-Class obsahuje Multibeam LED světlomety Hella. Každý z nich obsahuje 84 individuálně nastavitelných vysoce výkonných LED diody Osram. Je vidět, že partnerství nese i tížené ovoce v podobě uvedení do praxe. Každý s partnerů se specializuje na konkrétní problém a dokáže tento problém ve svých laboratořích vyřešit. 

Hodnocení článku: