Jste zde

Dodavatelské řetězce zajišťující budoucnost

Po několika trýznivých letech se dodavatelský řetězec elektronických materiálů vrací zpět. Navzdory některým přetrvávajícím problémům je budoucnost globální logistiky jasnější než kdy jindy, pokud dokážeme úspěšně uplatnit to, co jsme se naučili během pandemie, a vybudovat dynamické dodavatelské řetězce schopné přečkat nadcházející bouře.

Během posledního roku a půl byla „odolnost“ často opakovaným slovem ve společnosti Digi-Key i v celém odvětví. To znamenalo všechno od skutečnosti, že společnost Digi-Key a naši partneři vytvářeli nadbytečné zásoby a měli k dispozici dostatečné rezervy, až po modernizaci starších projektů, aby se podniky udržely na správné cestě.
Když vstupujeme do obnovy, součástí uzdravování je obnovení důvěry zákazníků. A důvěrou mám na mysli důvěru v globální dodavatelský řetězec a ekonomiku. I když je dodavatelský řetězec zdravější, jeden zádrhel může stále vyvolat kaskádový efekt s nedozírnými důsledky. Obnovení této důvěry přinese přehled o analýze dodavatelského řetězce, takže zákazníci budou moci vidět, co je pouhý zádrhel a co naznačuje větší, dlouhodobý trend.
Proto, i když bylo dobré být odolný, „odolnost“ znamená reaktivní versus proaktivní, a jsem potěšen, že se to začíná měnit.

Po několika trýznivých letech se dodavatelský řetězec elektronických materiálů vrací zpět.

Budování zpět silnější

Před pandemií a během ní se dodavatelské řetězce chovaly jako domino. Jedna věc se pokazí a celá řada spadne.
Vzpomeňme si na kontejnerovou loď Ever Given, která v roce 2021 na týden uvízla v Suezském průplavu. Jednalo se o jedinou událost, která způsobila masivní výpadky stovkám společností. Jak můžeme zabránit tomu, aby tyto neodvratitelné události měly tak velký negativní dopad? To byla jen jedna událost, nikoli globální dopad pandemie nemoci COVID-19.
Musíme se dívat dopředu a začít se připravovat na další možné přírodní katastrofy a měnící se předpisy, které by mohly ovlivnit dostupnost materiálů a součástí.  
Právě teď mám pocit, že jsme se dostali přes fázi „domina“ dodavatelského řetězce. Teď mi to připadá spíš jako hra Jenga, kde se dá vytáhnout pár kousků a věž je v bezpečí. Ale chytněte jich příliš mnoho nebo zaberte za ten špatný a celá věc se zhroutí. Potřebujeme vybudovat budoucnost, ve které budou dodavatelské řetězce vypadat jako dům z Lega: bezpečné, možnost přeskládání a téměř nezničitelné.

Síly budoucnosti

K vybudování skutečně odolných dodavatelských řetězců, které jsou dynamické, je třeba vzít v úvahu mnoho sil. Několik věcí, které pozorně sleduji, jsou exponenciální vzorce nabídky a poptávky, nedostatek komodit, ekonomika, jak ceny ovlivňují chování spotřebitelů a trendy v oblasti práce.

Digi-Key investuje do inovací dodavatelského řetězce, které budou sloužit našim zákazníkům v nadcházejících letech.

Exponenciální nabídka a poptávka

V dokonalém světě se nabídka a poptávka synchronizují rovnoměrně. Ale v reálném světě často jeden předčí druhého. Jsem si jistý, že nikdo nezapomene na určité nedostatky spotřebního zboží v roce 2020. Nebo ve světě elektroniky, kdy tolik lidí během pandemie odešlo pracovat na dálku a každý potřeboval nový počítač. Nebo když se svět znovu otevřel a poptávka po nových autech se divoce vzchopila.
Na druhou stranu, nadměrná nabídka může také způsobit problémy a rychle ovlivnit hospodářský výsledek podniku. Například problémy, jako je kde skladovat přebytečné zásoby, jak je dále prodávat a dosahovat zisku, a zda jsou zásoby stále žádoucí, se mohou hromadit, což způsobuje starosti v celém dodavatelském řetězci.
Tyto kapsy exponenciální poptávky budou i nadále existovat, stejně jako okamžiky převisu nabídky. Obojí je třeba zabudovat do prognóz, které zúčastněným stranám pomohou lépe řídit zásoby a přizpůsobovat se, pokud se mění rovnováha sil.

Nedostatky komodit

Komodity jako lithium a kobalt jsou velmi žádané, ale není vždy snadné je získat. Výrobci, kteří potřebují těžko nahraditelné materiály, musí zohlednit síly, jako jsou potenciální tarify, povětrnostní vzorce, nadcházející ekologické předpisy a variabilní ceny těchto komodit, aby zajistili, že jejich výroba nebude ohrožena.
Jedním ze způsobů, jak čelit tomuto konkrétnímu trendu, je inovativní produktový design. Konstruktéři používají menší geometrie, takže potřebné množství dané komodity je sníženo, aniž by byla obětována schopnost konečného produktu. Viděli jsme to znovu a znovu, například jak malé mohou být počítače nyní oproti stav, kdy začínaly: velké jako místnost a exponenciálně méně výkonné.  
Staré přísloví říká: „Nutnost je matkou vynálezu“. Potřeba těchto komponent nezmizí. Ale dostupnost by se mohla snížit, a proto je to kupodivu jeden z trendů, ze kterého jsem nejvíc nadšený. Těším se, jaké nové technologie z toho vzejdou.

Ekonomika a ceny

Je zřejmé, že ekonomika bude vždy silou, která diktuje téměř všechno. S rostoucí inflací chtějí spotřebitelé utrácet méně, ale přesto dostanou za své peníze takovou ránu, a to se promítá do celého řetězce. Současně se dodavatelé dostávají pod tlak kvůli nákladům na pracovní sílu, rostoucím nákladům na materiál, clům a dalším faktorům.

I když nikdy nebude existovat dokonalý model pro předpověď ekonomiky, můžeme vzít v úvahu známé síly a jejich vliv na chování, a to je to, co může být zahrnuto do našich prognóz.

Nedostatek pracovních sil

Musíme si také být vědomi sil, jako je nedostatek pracovních sil, které ovlivní dostupnost produktů. Jako v Japonsku, kde v příštích několika letech potřebují pro udržení současné úrovně výroby více než 200 000 konstruktérů.Očekává se, že Japonsko bude mít v roce 2030 270 000 pracovních míst pro umělou inteligenci a IoT, které se nepodaří naplnit.
Jednou z příčin tohoto trendu je stárnutí populace. S tím se potýká zejména Japonsko. Konstruktéři, kteří navrhovali a stavěli naše komponenty, nyní odcházejí do důchodu a na vyplnění těchto mezer je k dispozici méně lidí.
Nejen, že zde hraje roli obrácená populační pyramida, ale zvýšená potřeba těchto produktů zvyšuje poptávku, a tím prohlubuje tuto kvalifikační mezeru. Vezměte si, kolik věcí vyžadují technologie, které ještě před 10 lety neexistovaly. Teď je vše chytré. Téměř každý kus vašeho auta má nyní elektronickou součástku. A s rozmachem IoT a konektivity? Poptávka prudce poroste, což znamená, že je zapotřebí ještě více inženýrů a IT odborníků.
Žádná z těchto sil není nová, ale potřeba přesně je zabudovat do prognóz dodavatelského řetězce bude jen nabývat na důležitosti. Pandemie pomohla poukázat na to, jak důležité je vzít v úvahu všechny tyto síly, a já doufám, že tato lekce nám všem dává poučení.

Investice do výroby

Jedním ze způsobů, jak reagovat na zvýšenou poptávku po elektronických součástkách, je přirozeně zvýšení výroby. A výrobci to samozřejmě dělají. Masivní přesuny ve výrobě ale vyžadují čas.
Například výroba polovodičových továren trvá roky a pak ještě déle výroba potřebných křemíkových součástek apod. Takže navzdory tomu, že některý provoz začal, řekněme, před třemi lety, stále může mít problémy s výrobou materiálu.
Protože výroba není něco, co můžete jen tak zapnout stisknutím „Play“. Musíme plánovat na delší období, že je dnešek a zítřek. Abychom byli skutečně dynamičtí, musíme dnes stavět na příštích 10, 20, 50 let a také tyto produkce zabudovat do prognóz.

Inovace v dodavatelském řetězci Digi-Key

Společnost Digi-Key investuje do inovací dodavatelského řetězce, které budou našim zákazníkům sloužit po mnoho let. Od otevření našeho rozšířeného produktového distribučního (PDCe) o rozloze 2,2 milionu čtverečních stop/204 400 metrů čtverečních, abychom udrželi krok s rostoucí poptávkou, až po zřízení největší zóny pro zahraniční obchod (FTZ) ve Spojených státech, zkoumá náš tým všechny aspekty, aby zajistil, že jejich dodavatelský řetězec bude dynamický nyní i během všech výzev, které se objeví v budoucnu.

Společnost Digi-Key nedávno otevřela rozšířené produktové distribuční centrum (PDCe) o rozloze 2,2 milionu čtverečních stop/204 400 metrů čtverečních, aby udržela krok s rostoucí poptávkou.

Marketplace společnosti Digi-Key je online platforma s rozšířeným seznamem výrobců a distributorů, kteří prodávají produkty prostřednictvím Digi-Key a zároveň zasílají od dodavatele. Díky 3,38 milionům aktivních jednotek SKU v této platformě představuje tento dodatečný zdroj další způsob, jak zmírnit napětí v dodavatelském řetězci pro naše zákazníky v době omezených zásob.
Společnost také podporuje rozmanitost novými a rozšířenými rolemi v dodavatelském řetězci, aby pomohla přinést nové perspektivy při vývoji inovativních řešení a řešení nedostatku pracovních sil, včetně nových pozic v regionálním dodavatelském řetězci po celém světě.
Společnost Digi-Key se zavázala pomáhat lidem najít, koupit a prodat součástky, které potřebují. V rámci tohoto úkolu jsme spustili nástroj křížových odkazů , který si naši zákazníci oblíbili. Jedná se o zásadní krok k zajištění, aby si mohli včas obstarat obtížněji dostupné součástky. Právě iniciativy, jako jsou tyto, pomáhají dodavatelským řetězcům koncových uživatelů dosáhnout dynamičnosti.
Celkově musí být budoucnost dodavatelského řetězce více než odolná. Musí být dynamický, aby vyhovoval potřebám zákazníků; a na každém kroku potřebují zúčastněné strany přístup k informacím v reálném čase.

Společnost Digi-Key je hrdá na to, že připojuje zákazníky k dílům, které potřebují, a je nadšená, že může pokračovat v budování inovativního pokroku, aby splnila požadavky na dodávky dnes, zítra i později.

Josh Mickolio, manažer pro rozvoj podnikání dodavatelů – bezdrátové a IoT ve společnosti Elektronika Digi-Key. Digi-Key je lídrem a neustálým inovátorem v distribuci vysoce kvalitních elektronických součástek a automatizačních produktů po celém světě a poskytuje více než 14,9 milionů součástek od více než 2 400 kvalitních značkových výrobců. Chcete-li se dozvědět více o řešeních a službách dodavatelského řetězce společnosti Digi-Key a podívat se na nedávné epizody našeho video seriálu Supply Chain Transformed, klikněte zde.

Hodnocení článku: