Jste zde

Industrial Intelligence: Od součástek po systémy a sítě 5G

Průmyslová řešení táhnou vývoj komunikačních standardů ať jde o TSN, LTE nebo 5G. A právě téma 5G se tak stěhuje z MWC v Barceloně na průmyslový veletrh Hannover Messe. 5G Arena slibuje reálné příklady průmyslových aplikací

Nové technologie a komunikační standardy většinou vnímáme odděleně. Není to jen tím, že vyčpěla fráze „komplexní řešení“, ale i proto, že výrobci a dodavatelé se vrátili zpět k tomu, že se mají čím odlišit. Když ale v pozvánce od Analog Devices najdeme pohromadě několik následujících bodů, musíme zbystřit.

A ADI v tomto případě nejsou jediní. Od 1. do 5. dubna se na světovém průmyslovém veletrhu Hannover Messe očekává 6 500 firem ze 75 zemí. Z oborů automatizace, robotika, průmyslový software, technika pohonů a fluidní technika, energetika, subdodávky, výzkum a vývoj budou zastoupeny všechny klíčové firmy. Že veletrh nebude jen pro strojaře, dávají tušit i tematické expozice. Právě Hannover Messe je místem, kde se daří témata sdružovat nejen do tematických, ale také do funkčních celků, kde firmy často pominou svůj konkurenční vztah a společně ukazují schopnosti a výhody technologií.

5G pro průmysl

Start 5G je v Německu očekáván v roce 2020, má položit základ pro rozsáhlou digitalizaci hospodářství a společnosti. 5G bude důležitým mezníkem zejména pro průmysl, protože technologie budoucnosti jako strojní učení ve výrobě nebo autonomní dopravní systémy tím budou připraveny k použití. Pro Hannover Messe bude proto 5G centrálním tématem. V 5G Areně v Hale 16 představí své 5G ready systémy firmy Zeiss, Bosch Rexroth, Weidmuller nebo Ericsson. Vedle nich  se v 5G Areně návštěvníci setkají s 5G ACIA (5G Alliance for Connected Industries and Automation), ASTI, Němecým výzkumným centrem pro umělou inteligenci( DFKI), Festo, Götting, Harting, HMS Industrial Network, Ifak, Phoenix Contact, R3 Communication, SICP, Siemens nebo VW Commercial Vehicles. Německé firmy přistupují k prezentaci novinek velmi opatrně, takže velké zastoupení domácích firem je v nynějším ranném stádiu vývoje samotné technologie 5G velmi dobrou zprávou a zároveň slibem toho, že mají co ukázat.

Jak to přesně bude vypadat, umožní HANNOVER MESSE v hale 16 nahlédnutím do budoucnosti 5G. Spolu s poskytovatelem síťových zařízení Nokia bude představena „5G-Arena“  – 5G testovací pole, ve kterém budou předváděny první aplikace. Současně představí 5G-Arena, jaký potenciál pro průmysl bude otevřen novým standardem mobilních sítí.

Více než 100 uživatelských příkladů strojového učení

Na HANNOVER MESSE bude k vidění více než 100 konkrétních případů využití strojního učení. K vidění budou roboty, které řeší samostatně úkoly v továrně a předávají své poznatky dalším strojům. Nebo systémy AI, které při opravách poskytují detailní instrukce a doprovázejí technika při jejich provádění. Systém se v dialogu s člověkem stále vylepšuje, protože s každou novou otázkou a s každou zpětnou vazbou nabývá dalších poznatků.

Industrial Pioneers Summit

Pohled do budoucnosti přináší také otázku, co vlastně bude následovat po Průmyslu 4.0. Za povšimnutí stojí, že i toto spojení už přestává být moderní a zájem přinášejí spíše konkrítní technologie.  Hannover Messe proto pořádá poprvé  Industrial Pioneers Summit – také v úterý v době konání veletrhu. Bude se na něm diskutovat o digitalizaci, AI, spolupráci člověka a stroje a o platformové ekonomice. Zúčastní se jej vizionáři a inovátoři z průmyslu, politiky, hospodářství, vědy a společnosti. Půjde o výměnu poznatků, názorů a teorií o vývoji a scénářích s cílem společně vytvořit vizi pro rok 2025.

Hodnocení článku: