Jste zde

Ochrana zaměstnanců: Dezinfekce zboží v UV tunelu

Na začátku pandemie COVID-19 bylo nutné zabezpečit ochranu zdraví zaměstnanců nejen v distribučních centrech. Desinfekčních přístrojů byl nedostatek, a tak Digi-Key začalo vývoj vlastního zařízení. Výsledkem byl 4,5metrový UV dezinfekční tunel zabudovaný přímo do dopravního pásu.

Když se začátkem března začala rozšiřovat pandemie COVID-19, ihned se distribuční centra zaměřili na ochranu zdraví svých zaměstnanců. Digi-Key nebylo výjimkou a muselo najít řešení pro desinfekci 8 tisíc přepravek, které cestují každý den přes inteligentní dopravní systém. Byl vytvořen speciální tým o šesti lidech, který dostal za úkol tento problém řešit.

Nejdříve začal sbírat zkušenosti s přístroji, které stříkají desinfekční prostředek na požadovanou plochu. Tyto přístroje se obvykle používají ve školách, lékařských zařízeních atd. Jelikož se školy zavřely byla příležitost si tyto přístroje vypůjčit od místní školy. To je jen další z mnoha příkladů toho, jak veřejné a soukromé organizace dělají vše v boji proti COVID-19.

Tým rychle zjistil, že bude potřebovat více desinfekčních přístrojů, aby všechny přepravky byly řádně dezinfikovány. Bohužel nebylo k dispozici dostatečné množství těchto prostředků. Proto Digi-Key zahájil vývoj zcela nového desinfekčního přístroje. To se podařilo a během krátké doby byli schopni dezinfikovat všechny přepravky a zároveň byl nový přístroj přenositelný a vyhovoval všem potřebám skladového prostředí. Desinfekce byla časově náročná, a tak vývoj pokračoval dále.

Místo rozprašování dezinfekčního prostředku je možno použít jinou technologii desinfekce - ultrafialové germicidního ozáření (UVGI). Tato technika ničí mikroorganismy a viry tím, že při ozáření dochází k destrukci nukleových kyselin a narušení DNA. První myšlenka o stavbě UV desinfekčního zařízení vznikla dne 26. března. Během jednoho víkendu vznikl koncept a výsledkem byl 4,5metrový ultrafialový dezinfekční tunel zabudovaný přímo do dopravního pásu v rekordním čase. Použitím UV technologie je distribuční centrum Digi-Key schopno dezinfikovat přes 8 tisíc přepravek denně. To drasticky snižilo potenciální kontakt s viry pro zaměstnance Digi-Key.

Tento vynález si společnost Digi-Key nenechala jen pro sebe, ale vše sdílela s ostatními hráči v oboru. Digi-Key aktivně spolupracuje s dalšími distributory v distribuční radě ECIA (Electronic Components Industry Association). Součástí spolupráce je sdílení nápadů a osvědčených postupů, které pomáhají chránit zaměstnance i zákazníky.

Arkadiusz Rataj je manažerem prodeje společnosti Digi-Key Electronics za regiony střední a východní Evropy a Turecka. Poskytuje zákazníkům a dodavatelským partnerům své zkušenosti za více než 13 let v elektronickém průmyslu. Digi-Key je jedním z největších distributorů elektronických komponentů na světě. Nabízí více než 8 milionů produktů, kde 1,8 milionu jsou skladem a s dodáním do druhého dne. Jeho portfolio obsahuje produkty od více než 1 000 ověřených výrobců.

Hodnocení článku: